Hamilelikte Uykusuzluk Problemleri

0
10

İlk 3 ayda oluşan hormon değişiklikleri, bebeğin son aylarda iyice büyümesi ve doğum ile oluşan korkular anne adayında uykusuzluk problemlerine neden oluyor. Uyku her insanın temel ihtiyacı ve insan uykusunu alamadığı dönemlerde halsiz, bitkin, sinirli ve stresli hisseder. Tabi ki bu anne adayında daha fazla nüfuz eder. Aynı zamanda hamilelik esnasında anne adayının ruh hali de değişkenlik gösterir. Bu durum da annede sinir ve stres oluşturur.

Ruh Halindeki Değişimler

Anne adayı bebeğin doğum sürecinde gerek sosyal ve kültürel açıdan gerek ekonomik açıdan duygu ve düşüncelerin içine girer. Bu da bu süreçte anne hem stres hem de kaygı oluşturur. Bu nedenle ilk 3 ay uykusuzluk problemleri etki gösterir. Ruh halinde ki bu değişimde bu süreçte ki uykusuzluk döneminde etkili bir rol oynar.

Fiziksel Durum ve Kaygı

Hamilelik esnasında bebeğin büyümesiyle de başlayan sırt ve bel ağrıları, el ve ayaklarda uyuşmalar, bulantılar, baş dönmesi gibi problemler de annenin uyku düzeni açısından problem teşkil ediyor. Uzman doktorlar anne adaylarına sırt üste yatmak yerine sola dönerek yatmayı tavsiye ediyor. Bunun nedeni sırt üstü yatıldığında rahimdeki ana damarlara baskı artacağından kalbe dönen kan azalır bu da şikayetlerin artmasına neden olur. Aynı zaman da doğumun yaklaşması ile anne de oluşan kaygı ve korku uykusuzluğun başlıca nedenlerinden.

Uykusuz Kalmamak İçin Önlem Alın

Alacağınız ufak önlemler ile uykunuzu belli bir düzene koyabilirsiniz.

Bunlar başlıca;

  • Gece yatmadan önce içeceğiniz bitki çayları ve süt uykuya dalmanız da yardımcı olacaktır.
  • Yemek yedikten sonra hafif bir tempoda kısa zamanlı yürüyüşler yapın ve hazmınızı kolaylaştırın.
  • Kafein içerikli içeceklerden uzak durun. Çay, kahve gibi içecekler uykuya dalmanızı zorlaştıracaktır.
  • Kesinlikle uyku ilacı almayı düşünmeyin. Gerekirse doktor takibinde sakinleştirici şuruplar alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin