Hamilelikte Oruç Tutmanın Anne Adayına Ve Bebeğe Etkileri

0
7

Hamile olan anne adayları için sağlıklı beslenme şekli az az ve sık sık beslenmeleri gerekmektedir. Bu neden den dolayı oruç tutmaları doğru bir karar olmayacaktır. Hamile bayanlar oruç tutması halinde ise düzenli olarak yemek yiyip su içemeyeceği için bu durum bebeğin gelişimini doğrudan etkileyecek ve annenin de yeterli sıvı ve besin almadığı için daha sık kusmasına yol açar sık sık kusması halinde anne adayının elektrolit kaybetmesine yol açar buda annede halsizlik olmasına sebep olur. Hamile olan anne adaylarının iftarda bir anda yemek yeyip su içmesi de mide de hazımsızlığa ve şişkinliğe yol açmaktadır.

Hamilelikte Oruç Tutma Hangi Durumlarda Daha Tehlikelidir!

Hamile olan anne adaylarının oruç ayı boyunca herhangi bir rahatsızlığı olup yada genetik olarak, bulunan bir rahatsızlıkları varsa bu durumunda, oruç tutmaları hem anne için hem de bebek için büyük bir risk taşımaktadır. Hamileliğin ilk 3 ayında bebeğin organları oluşmaya başladığı bir dönemdir. Bu sebepten dolayı anne adayının oruç tutması sağlıklı bir karar olmayacaktır. Üstelik anne adayının diyabet gibi bir hastalığı varsa bu da anne ve bebek için çok büyük riskler taşımaktadır.

Hamilelikte Oruç Tutan Anne Adayları Nelere Dikkat Etmelidirler!

Hamilelik süresi boyunca oruç tutmak isteyen anne adayları öncelikle bebeklerine verebilecekleri olası zararları bilmeleri gerekmektedir. Hamilelik süresi boyunca oruç tutan anne adaylarının uzman bir doktora başvurmaları ve detaylı bir bilgi edinmeleri gerekmektedir. Oruç tutan anne adaylarının ise mümkün olduğunca sıcak havalardan uzak durmaları, sahurda bol bol sıvı tüketmeleri, tuzlu, yağlı ve kızartmalardan mümkün olduğunca uzak durmaları gerekmektedir. Sonuç olarak anne adaylarının oruç tutması pek önerilmemektedir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin