Hamilelikte Karın Ağrısı ve İshal Olur Mu?

0
27

Hepimizin bildiği üzere kadınlar hamilelik döneminde hormonsal gibi birçok sıkıntıya düşebilir. Bu sıkıntıların en kötülerinden bir tanesi de ishal ve karın ağrısıdır. Genellikle birbirini seyreder, yani birlikte gerçekleşir. Hamilelikte ishal yumuşak ve sıvı halde bulunabilir. Hamilelik döneminde ishal hormon ve enfeksiyon gibi görünümlerde ilaç kullanımı sırasında ilaçların yan etkisi, bağırsakta rahatsızlıklar veya gıda zehirlenmesi şeklinde görülebilir.

Hamilelikte İshale ve Karın Ağrısına Yol Açan Şeyleri Nereden Anlarız?

Hamilelik sırasında ishal ve karın ağrısı 2 haftadan uzun bir süre devam ediyorsa buna kronik adı verilir. Aynı şekilde kısa sürüyorsa akut olarak adlandırılır. Hamilelik döneminde yaşanan ishal ve karın ağrısı hormonsal değişimler ve beslenme alışkanlıklarında sık yapılan hatalarla ortaya çıkmaktadır.

Hamilelik Döneminde Fazla Süt Kullanımı ve Gıda Zehirlenmesi

Ayrıca hamilelik döneminde fazla süt kullanımı hamilelikte karın ağrısı ve ishale yol açabilir. Bazı gebelerde ise gıda zehirlenmesi nedeniyle karın ağrısı ve ishal sonuçlarına maruz kalınabilir. Hamilelik döneminde ishal olmanın bir diğer nedeni de bağırsak enfeksiyonlarıdır.

Hamilelikte İshal veKarın Ağrısı Tedavisi

Hamilelik döneminde oluşum gösteren ishalin neden oluştuğuna göre tedavi seçenekleri bir hayli değişim gösterebilir. Örneğin ishal ve karın ağrısı şeklinde besin zehirlenmesi sonucuyla oluşum göstermişse ishale sebep olan bakterilerin dışkılama ile vücuttan dışarı atılması gerekmektedir.  Gebelik döneminde ilaç kullanmak için iyi bir dönem olmadığı için ishal tedavisinde genellikle serum tercih edilir.  Serum tedavisinde verilmek istenen anne karnındaki bebeğin, zarar görmemesini sağlamaktır. Hamilelik dönemi anne olacak olan aday için sıvı kaybına karşı çok hassas olduğu bir döneme gelir.

Anne adayı yanlış bir şekilde ishale maruz kaldığında çok ciddi anlamda sıvı kaybı yaşamış olur.  İshal tedavisinde asıl amaç annenin birçok kaybettiği sıvıyı tekrar yerine koymaktır.  Aksi bir harekette anne adayında halsiz durumlar, tansiyon düşüklüğü, bayılma hissiyatı gibi olumsuz şikayetler oluşabilir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin