Hamilelikte Farklı Renkte Akıntılar Neden Olur?

0
31

Gebelik dönemi kadın vücudunda önemli değişimlerin olduğu bir süreçtir. Bazı değişimler gebeliğin fiziksel etkilerinden, bazı değişimler ise hormonal değişimlerden kaynaklanır. Gebeliği başlayan kadının daha önceden akıntı, kanama ve lekelenmeler hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Çünkü bu lekelenmeler gebeliğin süreci hakkında oldukça önemli bilgiler vermektedir. Gebelik boyunca artan östrojen hormonunun etkisiyle mutlaka lekelenmeler olacaktır fakat bu hususta önemli olan, normal olmayan lekelenmeleri fark etmek ve doktora bildirmektir. Anne adaylarının büyük çoğunluğunda hamilelik esnasında vajinal akıntı problemleri ortaya çıkmaktadır.

Vajinal Akıntı Çeşitleri

Kadınlarda normal zamanlarda ve gebelik anında en sık karşılaşılan vajinal akıntı, fizyolojik akıntılardır. Fizyolojik akıntı şeffaf ve beyaz renkli olarak kendini gösterir. Hastada herhangi bir şikayete yol açmıyorsa, doktorlar bu akıntıları fizyolojik akıntı olarak değerlendirirler. Fizyolojik vajinal akıntının hafif bir kokusu vardır. Akıntı olduğu süre boyunca akıntının renginde bir koyulaşma veya akıntı miktarında bir artış söz konusu ise doktora başvurulmalıdır.

En sık rastlanan ikinci akıntı türü is mantar enfeksiyonuna bağlı olarak ortaya çıkan akıntı türüdür. Candida adında mantar türünün sebep olduğu bu akıntı, sarı ya da açık yeşil renginde ve kötü kokuludur. Vajina bölgesinde enfeksiyona dayalı kızarıklık ve kaşıntı oluşur. Vajinal enfeksiyon büyük oranda vajinal temizliğe dikkat edilmediği için oluşur. Bu durumda hastanın mutlaka doktoru tarafından tedavi altına alınması gerekmektedir.

Hamilelik boyunca vajinal bölgeden gelen pembe renkte veya kahverengi renkte oluşan akıntı türü de normal akıntılar arasındadır. Bazen yalancı doğum krampları sonucunda da pembe akıntı meydana gelebilir.

Vajinal Enfeksiyon Belirtileri

Kokulu, köpüklü, yeşilimsi ya da koyu sarı, kanlı, süt kesiği kıvamında, dış genital organlarda kaşıntı ve kızarıklık ile birlikte vajinal akıntı, şiddetli kasık ağrısı ve ateşin eşlik ettiği vajinal akıntı belirtilerinden biri görüldüğünde doktora başvurulmalıdır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin