Hamilelikte Diyet, Zayıflama, Beslenme Nasıl Olmalı

0
20

Hamilelik dönemi bir kadın için en özel dönemdir. Bu dönemde anne ile bebek aynı tabaktan beslenirler. Anne adayı bebeğin sağlıklı büyüyüp gelişimini tamamlamak için doğru ve dengeli beslenmelidir. Bu sürecin kilit noktası besin çeşitliliği sağlamaktır. Hamileyken 9-13 arası kilo almak çok doğal sayılır fakat bazı anne adayları, o dönemlerde kendilerini kötü, çirkin, kilo almış hissederler ve doktora danışmadan gereğinden çok az beslenirler, kilosunu korumak isteyen, uygun kiloda doğum yapmak isteyen anneler bir uzmandan yardım alabilirler. Fakat anne kendisinin ve bebeğinin ihtiyaçlarına göre bir diyet listesi de hazırlayabilir.

Hamilelikte Beslenme Ve Zayıflama

Bebeğin büyümesi annenin çok ve sık yemesiyle değil doğru ve sağlıklı beslenmesiyle gerçekleşir. Hamileliğin ilk aylarında hormonların aniden değişmesiyle mide bulantısı ve iştahsızlık yaşanır, bu da annenin daha az beslenmesine sebep olduğu için kilo verilebilir, fakat bebek büyüyüp ihtiyacı arttıkça anne de kalori alımını arttırmalıdır. Bu dönemde kilo vermek çok tavsiye edilmese de anne kilo alımını yavaşlatabilir. Ayrıca hafif egzersizler ve esneme hareketleri de yapılabilir, bu hem sağlık hem kalori verme hem de doğumun kolaylaşması için de bir çözümdür. Hamilelikte kilo vermek için yemek yemeyi kesmek ya da öğün atlamak asla yapılmamalıdır. Bebek anneden göbek bağı sayesinde beslenir, bu beslenmenin de doğru sağlıklı olabilmesi için ve bebeğin bedensel ya da zihinsel gelişiminde gerilik olmaması için annenin mutlaka sağlıklı beslenmesi gerekmektedir.

Bu Dönemde Kaç Kilo Alınmalı?

9 un altında kilo alan anneler, yeteri kadar beslenmiş sayılmazlar. Bu bebeğinde yeterli beslenmemiş olduğunu göstermektedir. 13 ün üstünde kilo almak ise bebeğin çok kilolu olmasına sebep olur.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin