Hamilelik Sırasında Adet Görülür Mü?

0
69

Hamilelik sürecinde adet görülür mü? gebelikten önce ve gebelik sürecinde kadınların kafasına takılan bir sorudur. Kanama ile adet kanaması veya lekelenme ile adet kanaması bazen karıştırılabilir. Bazen kadınlar düzensiz adet kanamalarını hamilelik sanabilir, bazen de hamile kalmış olmalarına rağmen düzensiz adet olarak düşünebilir. Durumları incelemek, ayırmak çok önemlidir. Şunu bilmek gerekmektedir; hamilelikte görülen kanamalar adet kanaması değildir.

Adet Kanaması Nasıl Ayrılır?

Adet, yumurtlama eyleminden yaklaşık 14 gün sonra oluşan damar yatağının ve yumurtanın dışarı atılmasıyla oluşan bir döngüdür. Vajinadan kırmızı renkte kan çıkar. Şiddetli ağrı ve sancı yaşanabilir. Ve 3-8 gün arasında biter.

Hamilelik sürecinde görülen implantasyon kanaması 6. ve 12. günler arasında görülür. Yerleşme kanaması denilen implantasyon kanaması ise daha hafif ağrılıdır. Genellikle 1 gün de biter, nadiren 2-3 gün sürer. Vajinadan çıkması uzun sürdüğünden pembe- kahverengi renktedir. İmplantasyon kanaması ile adet kanaması aynı zamanlara denk gelmektedir. Bunun için ayrım yaparken cinsel ilişkiye giriş zamanı da değerlendirilmelidir. Her kadında implantasyon kanaması gözükmeyebilir.

Neden Adet Kanaması Görülmez?

Adet döngüsü, yumurtanın döllenmemesi sonucunda oluşan bir dönemdir. Adet döneminde yumurta döllenmediği için rahime yerleşmez ve vajina yoluyla dışarıya atılır. Hamilelikte ise yumurta döllenir ve rahime tutunur. Rahim içinde gelişmeye başlar.

Hamilelik Sürecinde Yaşanan Kanamalar

Hamilelik sürecinde adet görülmez fakat kanamalar, lekelenmeler olabilir. Bazıları risk faktörü olsa bile bazıları normal lekelenmelerdir. Çoğu gebe ilk 3 ay lekelenme yaşadığını söylüyor. Yerleşme kanaması dışında yaşanan lekelenmeler bazen sorun olabilir doktora danışılmalıdır. İlk 3 ay kanama tarzında bir durum var ise direk doktora başvurulmalıdır. Çünkü ilk 3 ay düşük görülme oranı fazladır. Fakat kanamalar direk bebeği kaybetme anlamına gelmez, ultrasonografi ile kontrol edilmelidir.

Dış Gebelik Ve Molar Gebelik

Kanamaya sebep olan başka durumlarda dış gebelik ve molar gebeliktir. Dış gebelik embriyonun rahim yatağı dışında başka bir yere yerleşmesiyle oluşur. Kanama dışında, alt karında güçlü kramp, yorgunluk, sersemlik gibi belirtileri vardır. Molar gebelik ise rahimde embriyo yerine anormal bir dokunun çoğaldığı bir durumdur. Kanamanın yanında rahimin hızlı büyümesi, şiddetli bulantı kusma yan etkileridir. Enfeksiyon gibi nedenlerde kanamaya neden olabilir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin