Gün Gelecek ve Hiç Yaşamamış Olacağız

0
45

Baş rolünde Brad Pitt’in oynadığı Truva filminde duymuştum bu sözü. İlk okunduğunda belki “nasıl yani ?” dedirtiyor olabilir ama detaylıca düşünüldüğü vakit, anlamı aslında çok derin. Hani bu tarz repliklere genelde blog’da yazı şeklinde yer vermek adetim değildir ama, bu seferlik bir iltimas geçeceğim. Çünkü hakikaten bu dünyada en beğendiğim sözlerde ilk üçe oynar kendileri.

Bir gün gelecek..

Bir gün gelecek ve bu dünyadan tamamen ayrılacağız. Kastettiğim şey kesinlikle ölmek değil!

Bir gün gelecek ve bu dünyaya aslında bütünüyle hiç gelmemiş olacağız. Ama tabi öncelikle ölmemiz gerektiği gerçeği de doğru, ona bir lafım yok.

Düşünsenize bir gün gelecek ve ölümle buluşacağız. Deliler gibi nefes aldığımız, koştuğumuz, eğlendiğimiz, üzüldüğümüz ve sevindiğimiz bu dünyadan ayrılacağız. Biz dışında herkes, belirli bir süre üzüldükten sonra unutacak bizleri, hayatlarına devam edecekler. Bir doğduğumuz gün, bir de öldüğümüz gün anacak, hatırlayacaklar. Tabi o da sevilen, şanslı bir insansak olacak bir şey. E hasbelkader adımız bir muhabbette geçerse de anılır, hatırlanırız elbet ama bu gerçekleşmesi çok zor bir hadise olacaktır, belirli bir süre geçtikten sonra.

Size de üzücü gelmiyor mu bu durum ? Şuanda neşe saçtığınız, güldüğünüz, eğlendiğiniz, seviştiğiniz, acı çektiğiniz bu dünya ile gün gelecek bağlarınızı tamamen koparacaksınız. Ama asıl üzüntü duyulması gereken kısım burası değil, biliyor musunuz ?

Bu dünyada sizi tanıyan, hatırlayan son kişi de gün gelip öldüğü vakit; siz aslında bu dünyaya hiç gelmemiş olacaksınız. Hiç sevmemiş, hiç gülmemiş, hiçbir şey yaşamamış hatta ve hatta hiç nefes almamış olacaksınız. Çünkü sizin o anlarınıza şahit olan son kişi de artık bu dünya ile bağlantısını kesmiş olacak. Ailenizin devamında doğan bireyler sizlere “büyük büyük büyük büyük dede” şeklinde anlamsız hitap şekilleri üretecekler, tabi soyunuz o kadar devam ederse. Ama hiç kimse isminizi, yüzünüzü, karakterinizi ve her şeyden öte sizi siz yapan şeyleri hatırlamayacak.

Tabi bu dünyaya adınızı hatırlatacak bir şeyler katmazsanız olacak bu anlattıklarım. Kim bilir, belki siz de Achilles gibi, sırf bu dünyada bir zamanlar var olduğunuzu hatırlatmak için daha sıkı çalışır ve adınızı ölümsüz kılarsınız.

Herkesin tek dileğidir herhalde bu son dediğim. Umarım bu yazıyı okuyan herkes başarabilir bunu sağlamayı.

Kim istemez ki bu dünyada ölümsüz olmayı ?


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin