Güllaç Nedir, Nasıl Yapılır?

0
127

Güllaç denilince zaten hemen bende akan sular duruyor desem yeridir. Bu tatlıya hiç bir zaman hayır diyemiyorum.

Akşam yemeklerinden sonra vazgeçilmezlerim arasında yerini her zaman koruyan bu tatlıyı sizler de denemek ister misiniz?

Daha önce evinde yapmayanlar mutlaka vardır. Ancak bunun tadına vardıktan sonra fikirleriniz adeta değişecek ve her akşam yemek isteyeceksiniz. İşte sizlere güllaç tarifini vermek istiyorum.

Güllaç Nedir

Baklava şeklini andırmış olan ve nişasta ile yapılan çok ince görüntüye sahip olan şaheser bir tatlıdır.

Güllaç İçin Kullanılacak Malzemeler

10 yaprak güllaç
1,5 litre süt
2 su bardağı şeker
ceviz
2 yemek kaşığı gül suyu (ekleyebilirsiniz. Bu sizin tercihinize bağlıdır)

Üzeri için:

Fıstık
Ceviz
ve Nar tanesi eklemeniz yeterlidir.

Güllaç Nasıl Yapılır:

Arkadaşlar aslında çok zor yapılan bir tatlı değildir. Burada anlatılanları bir bir uyguladıktan sonra kolaylıkla sizler de yapabileceksiniz.

Öncelikle Sütü ve şekeri bir tencerenin içine katıp ısıtınız. Ardından şekerlerin tamamen erimesini bekleyin. Daha sonra süt oda ısısında ılıması için belli bir süre bekleyin. Süt kaynar şekilde olursa tatlı güzel olmaz hamur gibi bir görüntüye sahip olur. Yediğinizden de bir şey anlamazsınız.

Sonrasın da ise tatlıyı tepsinize döşeyin. Güllaç yapraklarının parlayan yönü üst kısmına gelecek şekilde tepsinize koyun. Hemen onun üstüne yaprakların hepsini ıslatmak için üzerine süt serpiştirin. Aynen bu şekilde olmak kaydıyla 4 güllaç yaprağını anlatılanlara göre sırayla yapın.

Geriye kalan şekerli sütü 1 su bardağını geçmeyecek şekilde alıp 1.5 yemek kaşığı kadar gül suyunu isteğe bağlı olarak serpiştirebilirsiniz. Tatlınızı serin bir yerde koruyun. En az 1-2 saat bekledikten sonra isteğinize bağlı olarak üzerine süslemeler yapabilirsiniz. Servise hazır hale gelmiştir.

Ancak yine de uzmanların sözlerine de kulak asmanız da fayda var. Aşırı tüketmek şeker hastaları için tehlike arz edebilir. Buna da dikkat ediniz lütfen.. Herkese afiyet olsun. 🙂


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin