Gösterisi Uğruna Ölen Sihirbazlar!

0
50

Bu aralar yattığım yerden telefonumla araştırma yapmayı alışkanlık haline getirdim. Her sabah uyandıktan sonraki 1 saat ile her gece uyumadan önceki son yarım saat; açıyorum telefonumu ve çok farklı konularda makaleler okuyor, videolar izliyorum. Yine bu tarz bir araştırmamda; şuanda okumakta olduğunuz yazının konusuna denk geldim. Çok çok ilginç olmamasına rağmen fazlasıyla dikkatimi çekti ve blog’da da yer vermek istedim..

İşte numarasını yapmak uğruna hayatını kaybeden o sihirbazlar!

Gilbert Genesta (1878-1930)

1930 yıllarında hayli meşhur olan numaralardan biri olan “fıçı” numarasını yapacak olan Gilbert Genesta, büyük bir topluluğun önünde su dolu fıçının içerisine girdi.

Gösteri gereği; fıçının içerisinden kimseye gözükmeden kaçması gereken Genesta, kaçmasını sağlayacak olan fıçının alt kısmını ne yaptıysa açamadı ve boğularak hayatını kaybetti.

Madame Delinsky

Gösterilerini Almanya’da gerçekleştiren Polonyalı sihirbaz Madame Delinsky, kendi imzasını taşıyan numarası “mermi durdurma“yı daha da ilginç hale getirmek istedi. Konu üzerinde uzunca bir süre çalışmalarını sürdüren Delinsky, en sonunda 1 mermi yerine 6 mermi durdurmanın etkileyici olabileceğine karar verdi.

Gösterisi gereği; 6 kişi kuru sıkı tabancaları ile ateş edecek, daha önce eline 6 mermiyi almış olan Delinsky’de mermileri durdurmuş gibi bir hava yaratacaktı. Gösterinin tüm numarası buydu!

Lakin ateş edenlerden birinin yanlışlıkla tüfeğine gerçek mermi koyması hesaplanmış bir durum değildi. Gösteri esnasında karın bölgesine 1 mermi yiyen Delinsky, vurulduktan birkaç gün sonra vefat etti.

Joe Burrus

Döneminin önemli sihirbazlarından biri olan Joe Burrus, tıpkı çocukluk kahramanı Houdinigibi canlı canlı gömülerek çeşitli gösteriler sunmaktaydı. Bir süre bu tarzda gösteriler sunarak; büyük beğeni kazanan Burrus; sonrasında gösterine bir takım yenilikler katmak istedi.

Kendisini plastik bir tabutun içerisinde yerin tam 7 metre altına gömdürüp, oradan canlı canlı çıkmayı deneyecekti. Fakat evdeki hesap çarşıya uymadı! Plastik tabutun üzerine dökülen 7 metre boyundaki toprak, plastiği ezdi geçti. Mezara girdiğinde tabut dayanamadığı için bütün o ağırlığın altında ezilen Burrus, hayatını kaybetti.

Vivian Hensley

Avustralyalı bir doktor olan Vivian Hensley oğluna çok düşkün bir adamdı. Oğlunu eğlendirebilmek için; kendi kendisine bir sihirbazlık numarası geliştirdi.

Numarası gereği; jilet yutar gibi yapan Hensley, jileti ağzına bırakıyormuş gibi yapıp ceketinin kolundan içeri atıyordu. Yine bir gün gösterisini gerçekleştirirken; jileti elinden kaçırdı ve jilet boğazına kaçtı. Bütün boğazı kan ile dolan doktorun eşi, hastaneye gidene kadar biriken kanı temizlemek adına 10 paket pamuk harcasa dahi; doktor Hensley maalesef ki; kurtarılamadı!

Charles Rowen

En cesur sihirbazlar listesine adını her daim yazdıran Charles Rowen, elleri kolları bağlanmış bir şekilde yerde yatarken; 8 silindirli bir aracın onu ezip geçmesini istiyordu.

Bir kaçış sihirbazı olduğu için araba onu ezmeden bağlandığı iplerden kurtulabiliyor ve ezilmekten kurtuluyordu. 1930 yılında yaptığı son gösterisinde ise aynı numarayı üzerinde hiçbir değişiklik yapmadan sergileyecekti. Fakat o gün bir aksilik oldu ve Rowen iplerden kurtulamadı. Aracın feci şekilde ezdiği Rowen, kaldırıldığı hastanede ölmeden önce suçu üstlendi ve aracı kullananın hiçbir hatası olmadığını dile getirdi.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin