Gezilmesi Gereken Bir Şehir Venedik Nasıl Bir Yer?

0
159

İnsan oğlunun bu güne dek inşa ettiği en güzel şehir ünvanına sahip olan kanallar diyarı adı olarak da bilinen Venedik ten bahsedeceğiz.

Dünya’nın en güzel şehirlerinden birisi olan Venedik hakkında sizleri biraz bilgilendirmek istiyoruz. Venedikte neler yapılır? Nerelere nasıl gidilir? Nereler de kalınır? Sizlere hepsinden biraz biraz bahsedeceğiz.

Venedikte neler yapılır?

Venediğe gelindiği zaman mutlaka yapılması gereken işlerden biri ve Venediğin simgesi haline gelen meşhur gondollara binmektir. Gondol keyfini asla kaçırmayın diyorum. Venedik demek kanallar diyarı demek. Dünya’nın en güzel kanallarını ve dünyanın en güzel tarihi eserlerini görebileceğiniz muazzam bir şehirdir.

Venedikte gezilmesi gereken bir başka yer ise Rialto köprüsü dür. Rialto da aslında görülmesi gereken birbirinden güzel daha bir kaç tane daha köprü vardır. Burada harika yapıları görmeniz mümkün. Venedik dediğiniz zaman o nefis yapıları bir bir gondol sefası ile yaşayabiliyorsunuz.

Her köşesi tarih kokan bu şehri keyifle gezeceğinizden eminim. Şimdi ise San Marco meydanı hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. İtalya da kahve kültürünün kökeni Osmanlıya kadar dayanmaktadır.

Yani bizim Türk Kahvesine dayanıyor. Burada gezip eşinizle, dostunuzla ya da aileniz ile birlikte oturabileceğiniz çok güzel restaurantlar da mevcuttur. Buranın en güzel yanı bizim Türk Kahvemize yakın bir tat da kahve ikramları dır. Buraya kadar gelmişken bir kahve içmeden dönmeyin diyoruz.

Nerelere nasıl gidilir?

Kent merkezine giriş yapmak için kesinlikle araçlarla giriş yapamıyorsunuz. Çünkü Venediğin içerisine arabalarla girebileceği otobüslerin ve toplu taşıma araçlarının girebileceği ne yazık ki kara yolu bulunmuyor. Roma meydanından masalsı diğer bölgelerini gezmek istiyorsanız Venediğin içerisine maalesef yürüyerek gitmek zorundasınız. Bunun bilgisini de verelim. Dünyanın en güzel kanalları ve kanallara yakışır binalarını köprüyü geçtikten sonra görmeniz mümkündür.

Venedik tam da medeniyetlerin beşiği olmuş diyebiliriz. Herkesin hakim olmak istediği bölge asırlarca Venediklilere ait olmuş. Ayrıca her sene farklı ülkeler den Turistler görmeniz burada mümkündür. Özellikle Japonları daha fazla görebilirsiniz. Japonların uğrak yeri de diyebiliriz.

Bu 2 yakayı birbirine bağlayan köprü en eski en popüler en kalabalık köprü olma ünvanını da hak ediyor. Hem turist hemde toplu taşıma yoğunlu o bölgede resmen inanılmaz derece fazla. Venedikte insanlar bu kanallarda bol bol zaman geçirmeyi çok seviyorlar. Zaten Venediğin de asıl amacı bu değil mi? Sırf bu kanalları görmek.

Venediğin can damarı olarak da nitelendirilen büyük kanal ise Venedik demek bu büyük kanal demektir. Bütün hayatlar işte bu büyük kanalın çevresinde akıyor. Bu kanalın hem solunda hemde sağında tarih kokan evlerini ve ihtişamını da görmeniz mümkün. Saraylar, hanlar ve daha fazlası bu büyük kanalın çevresine toplanmış vaziyettedir. Tabi bu zenginlik 10. ve 11.yüzyıllar arasında yaşanmıştır. Burada yukarıda da bahsettiğimiz gibi her şey taşıt giremediği için teknelerle yapılıyor.

Eski yapılarını su altında kalan mekanlarını dar sokaklarını ve köprülerini gondollarını görüp de beğenmemek mümkün değil. Özellikle balayı çiftlerinin de tercih ettiği muazzam bir şehir Venedik.

Buradaki sokakların her birinin ayrı bir anısı ayrı bir hikayesi vardır. Tarihin dile gelip konuştuğu kendine herkesin hayran bıraktığı o sokakları ve görebileceğiniz bir çok alışveriş merkezleri mevcuttur. Farklı kültürleri ve lezzetleri de şehir merkezinde ki lokantalar da bulabilirsiniz.

Nerelerde Kalınır?

Venediğin şehir merkezinde bir otelde kalmanızı tavsiye etmiyoruz. Zaten Venedik ufak bir yer sınırlı kapasitesi var ve herkes şehir merkezinde kalmak istediği için bir kargaşa yoğunluk olabiliyor.

Bunun yerine Venediğin bir kaç kilometre dışında bulunan konaklama merkezlerini tercih etmeniz de fayda var. Zaten Venedik dışında da çevre bölgeler de konaklayabileceğiniz her bütçeye uygun birbirinden güzel oteller mevcuttur.

Umuyoruz ki sizler için güzel bir rehber olmuştur. 🙂 Eğer Venediğe gidip görenlerimiz varsa bizlere bu yazdıklarımız dışında bilgi vermek isterseniz şayet hemen aşağıda yorumlarınızı bizlere gönderebilirsiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin