Geniz Akıntısı Nedir? Tedavisi Mümkün Mü?

0
21

Her yaştan insanda; sıkça görülebilen solunum yolu rahatsızlıklarından birisi de geniz akıntısıdır. Yaygın bir biçimde görülen ve bazen rahatsız edici boyutlara varabilen bir sağlık sorunudur. Peki, geniz akıntısı nedir, tedavi yolları nelerdir? Burnumuz içinde ki bezler sayesinde günde 1-2 litre mukus üretir. Bu miktar insan vücudu için normal sayılabilecek bir miktardır.

Burunda üretilen mukusun amacı; burun zarını nemlendirmek, burnu dışarıdan gelebilecek yabancı maddelere karşı korumak, içeride ki havanın nemli kalmasını sağlamaktır. Burun içinde üretilen bu mukus bazen gereğinden fazla miktarda üretilir ve burun ile boğaz arasında ki bazı bölgelerde birikir. Buna geniz akıntısı adı verilir.

Geniz Akıntısının Nedenleri Ve Belirtileri

Geniz akıntısı birçok sebepten dolayı görülebilen bir rahatsızlıktır. Alerji,gebelik,soğuk algınlığı,grip gibi faktörler geniz akıntısını tetikleyen faktörlerin başında gelir. Belirtileri ise; öksürük,boğuk ses ve boğazda şişlik olarak görülür.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Geniz akıntısı büyük bir operasyon yada ameliyat gerektirecek kadar kötü bir rahatsızlık değildir. Evde uygulanabilecek bazı yöntemlerle bu sorundan kurtulmak mümkün. Geniz akıntısına karşı evde uygulanabilecek yöntemler şunlardır:

Bol Bol Sıvı Tüketin

Geniz akıntısından şikayetçi olanların yapması gereken en önemli şey, bol miktarda sıvı tüketmektir. Çünkü sıvı tüketimi yemek borusu ve yutma bölgesinde birikmiş olan mukusu rahatlatmada etkilidir. Meyve suyu,su,bitki çayları gibi sıvılar tüketilebilir.

Süt Ürünleri Tüketmekten Kaçının

Geniz akıntısında süt ürünleri tüketiminden kaçınılması gerekir. Çünkü süt ürünleri içeride biriken mukusun kalınlaşması ve daha da kötüleşmesine neden olur. Baharatlar ve kızartmalar da bu rahatsızlığı tetikler.

Tuzlu Su İle Gargara Yapmak

Bu sorunu ortadan kaldırmada en etkili yöntemlerin başında tuzlu su ile gargara yapmak gelir. Ilık bir bardak suyun içine yarım çorba kaşığı tuz ekleyip, bu su ile gargara yapılması, rahatsızlığın giderilmesine yardımcı olur.

Buhar Banyosu

Geniz akıntısı sorununda etkili olan bir başka yöntem de buhar banyosu yöntemi. Buhar banyosu; burun içinde biriken mukusu incelterek normal düzeye dönmesine yardımcı olur.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin