Gebelikte Yapılması Gereken Rutin Tetkikler Nelerdir?

0
21

Gebe kalmayı düşünen anne adayları mutlaka bir kadın uzmanına gitmeli ve gerekli kan ve idrar testlerini yaptırmalıdır. Sonuçlar mutlaka doktora gösterilmelidir. Gebe kalmayı düşünen anne adayları için tüm tetkikler normal ise gebe kalabilir.

Gebelik

Gebelik 40 hafta sürecek uzun ve zor bir zaman sürecidir. Aynı zamanda mutluluk ve heyecan vericidir. Gebe olan bir bayan mutlaka Kadın Doğum Uzmanına gitmelidir. Bu süreçte sağlık ocağı da gebeyi takip eder. Kadın Doğum Uzmanı hafta hafta gebeliği takip eder. İlk olarak kan ve idrar tahlilleri yapılır. Bu dönemde özellikle kan seviyesi düşebilir. Duruma göre anneye kan hapı verilir. Aynı zamanda kalsiyum takviyesi yapılması gerekebilir.

Kan uyuşmazlığı, testi de yapılır. 11- 14. haftalar arasında bebeğin ense kalınlığı, ikili test yapılır. 16- 20. haftalar arası üçlü ve dörtlü testler yapılır. 24-28. haftalar arasında şeker yükleme testi yapılır. Anne adayının aç karnına şekeri ölçülür. Daha sonra 50 gram glikoz içirilir. Ve saat başı şekeri ölçülür. Bu süreç 3 saat devam eder. Eğer sonuçlar 140’ın üzerinde çıkarsa anne adayı endokrinin uzmanına yönlendirilir. Anne adayına diyet verilir ve sürekli takip edilir.

Anne adayı gün içinde her yemekten önce ve sonra şekerini ölçer. Ve sonuçları doktor takip eder. Eğer şeker oranı yüksek olursa insülin tedavisine başlanır. Çünkü hamile bayanın şekerinin yüksek olması anneye büyük zarar verir. 35-37, hafta arası bakteri taraması yapılır. 37. haftadan sonra ise doğum her an gerçekleşebilir. Bu yüzden haftada 2-3 kez nts denilen bebeğin kalp atışları ve anne adayının ağrısının kaydı alınır. Anne adayının yine sürekli tansiyonu takip edilir. Yüksek tansiyon bebek için çok zararlıdır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin