Gebelikte Anne Adaylarının Uzak Durması Gereken Şeyler Nelerdir?

0
14

Gebeliğin ilk öğrenildiğini günden itibaren öncelik olarak dikkat edilmesi gereken şey, tabi ki daha dikkatli hareket etmektir. Çok önemli görülmese de gebeliğin ilk aylarındaki pek çok ani hareket veya dikkatsizlik sonucu maalesef kayıplar yaşanabilmektedir. Tıbbı olarak da ilk ve son aylar diğer aylara göre daha fazla önem taşımaktadır. Çünkü ilk aylarda fetüsün tutunabilmesi çok önemlidir. Bu dönemde anne adayının vücudunu yormaması ve tüm gebelik boyunca stresten olabildiğince uzak durması gerekmektedir. Söz konusu tutunma gerçekleştiğinde ise artık sadece bebeğin gelişimiyle ilgilenilmelidir.

Bebeği korumak

İlk olarak bebeğin sağlığı için sigara, tütün ve tütün mamullerinden ve tabi ki alkol ve türevlerinden kesinlikle uzak durulmalı, kullanılan yerlerde bulunulmamalıdır. İkinci olarak ise tek bir doktorla anlaşılmalı ve düzenli olarak kontroller yapılmalıdır. Mecbur kalmadıkça doktor değiştirilmemeli ve kontroller atlanmamalıdır.

Gebelikte alışma süreci

Bu süreçte kendinizle barışık olmalı ve gebeliğinizin tadını çıkartmalısınız. Gebelikte yaşanan hormonel durumlar her kişide ve her hafta da değişiklik gösterebilir. Bir gün hatta bir saat gülerken bir dakika sonra ağlamanız sizin anormal olduğunuzu değil aksine normal bir süreçte olduğunuzu gösterir. Yaşanan mide bulantıları baş ağrıları için asla gebelik boyunca doktor kontrolü dışında ilaç alınmamalıdır. Gebeliğiniz süresince size akıl veren ve deneyimlerini sizinle paylaşan pek çok insan olacaktır.

Tabi ki dinleyin ama unutmayın ki herkes bu süreci farklı yaşar. Siz sadece kendinizi vücudunuzu ve bebeğinizi dinleyin. Vücudunuz ve bebeğiniz size ihtiyacınız olanı zaten belli edecektir. Her denileni yapmak yerine önce ona ihtiyacınız olup olmadığını sorgulayın ve eğer ihtiyacınız varsa doktorunuz başta olmak üzere araştırma yapıp en doğal ve en az yan etkisi olan yolu seçin. Lütfen unutmayın siz iyi ve mutlu olursanız, bebeğiniz de iyi ve mutlu olur.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin