Gastrit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

0
30

Gastrit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Gastrit aslında bakacak olursak çok tehlikeli bir mide hastalığıdır. Eğer böyle bir rahatsızlığınız var ise size en yakın sağlık kuruluşuna gidip yardım talebinde bulunmalısınız. Peki nedir bu Gastrit ve nasıl tedavi edilir hemen sizlere bu konuyla ilgili olarak bilgiler vermeye çalışacağız.

Gastrit Nedir?

Midenin iç yüzünde tespit edilen mukoza tabakasının değişik hadiselerneticesi iltihaplanması olayına Gastrit denir.
Özellikle erişkin insanlarda çok sık rastlanan bir hastalık olarak tanımlanır.

Diğer hastalıklara kıyasla henüz sathi tesirleri ve neticeleri bulunmaktadır. İlerlemesi neticesi henüz derinlere nüfuz edebilir ve ülsere yol açabilir. Gastrit, genel manada bakteriyel enfeksiyonlar neticeninde ortaya gelmektedir.
Tedavi süreci ise kesif antibiyotik rehabilitasyonu şeklinde gerçekleşir ve hasta derli toplu bir şekilde ilaçlarını kullandığında neticeye net bir şekilde ulaşılır.  Toplumda sık rastlanan bir hastalıktır, araştırmalara göre her iki insandan birinde görülür ve bu hastalık türü fazlası vakit kendisini belli etmez ve bu sebepten tespit adımı çok da basit .

Belirtileri Nelerdir?

Gastrit, akur ve daimi olmak suretiyle iki ayrı şekilde katagorileşmektedir. Kronik gastrit,kendini çok çok belli etmez ve bulguları kısa sürelidir teşhisi ile ilgili külfet yaratabilir, mide irini,kusma,şişkinlik,iştahsızlık bulguları arasında yer alır.

Akut gastritte,midede yanmalar ve aşırı bir basınç meydana çıkar alkolün mide ile ilişkisi ertesi mide tahriş olabilir ve delinmeler,yaralanmalar oluşur bu süreçte hasta mide bulantısı eşliğinde daimi kusmaya başlar ama kusmuğun rengi kanla karışık kırmızı bir renge sahiptir.

Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Rehabilitasyonu kesinlikle yapması lüzumlenen hastalıklardan biridir, bireysel olarak bir şeyler inşa etmek çok da yararlı değildir.

İlaç tedavisinin yanında diyet yapılmaktadır.Hastaya makul yiyecek ve içecekler belirlenir ve hasta bu yolla beslenir.  İlaç rehabilitasyonu mideyi tamir etmek ve tahripleri aza indirgeme maksadı ile yapılır.
Hasta normale döndüğünde yediklerine ve içtiklerine yeniden de ilgi etmelidir zira mide yine tahriş olabilir ve hastalık nüksedebilir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin