FM 2015 Oyunu Yeni Başarı Rehberi

0
49

Öncelikle oyundaki Fenerbahçe, gerçekteki ile eşdeğer. Ligdeki diğer takımlara göre çok daha uyumlu ve bütün bir kadrosu var. Güç ve potansiyel bakımından eksik mevkileri olmasına karşın, transfer yapılmaması halinde dahi başarıya ulaşabilecek bir takım. Lakin biz elimizdeki fırsatların tümünden yararlanmak ve takımı en kısa sürede, getirebileceğimiz en güçlü hale getirmek niyetindeyiz. Bu yüzden takımda köklü değişiklikler yapacak ve oyun düzenini tümüyle olmasa da bölüm bölüm değiştireceğiz.

Takım kadrosuna baktığımız vakit; az öncede belirttiğim gibi birbiriyle uyumlu, eksiksiz bir takım görünümünde Fenerbahçe. Lakin oyundaki yabancı sınırından en iyi şekilde faydalanmamız gerektiği de, çok net bir gerçek. Bu hususta öncelikle yapmamız gereken; kafamızdaki planda yer almayan yabancı oyuncular ile yolları ayırmak. İlk yolların ayrılacağı isim de hiç tartışmasız; Milos Krasiç olacaktır. Kendisi oyuna Fenerbahçe 21 yaş altı takımında başlıyor. Onu direk teklif edilen paraya aldırış etmeden elden çıkarmalısınız, unutmayın ki; bonservis getirmese de, maaş bütçesinde sizi büyük bir yükten kurtaracaktır.

Krasiç’i sattıktan sonra maaş bütçesi rahatlayacağı için transfer bütçenizde de bir esneme olacağı aşikar. Fakat şimdilik bu paraya dokunmayalım ve oyun taslağımızı gözden geçirelim. Maaş/Performans açısından değerlendirecek olursak, takımdaki büyük yüklerden biri yaşlı kurt Dirk Kuyt olacaktır. Sağ açık mevkisinde Alper Potuk’tan gayet iyi faydalanabileceğinizi bildiğim için ben Kuyt’ı direk olarak satma taraftarıyım (kendi kariyer oyunlarımda satıyorum). En az 750.000 €’ya gidecek olan Kuyt, maaşının da gittiğini düşünürsek bütçede inanılmaz bir rahatlama sağlatacaktır.

Krasiç ve Kuyt gittikten sonra takımda gereksiz olarak göreceğiniz mutlaka bir oyuncu daha vardır (yabancı). Bu konuda tercihi size bırakmakla beraber, ben Caner ve Hasan Ali ikilisinden müthiş verim aldığım için, Kadlec’i satmanızı net bir şekilde öneriyorum. Hatırı sayılır bir maaş alan Kadlec, en az 2.000.000 €’a gittiği için elinizi inanılmaz rahatlatma potansiyeline sahip.

Şimdi bu dediklerimi tümüyle yaptığınızı farz edersek;

  • Milos Krasiç
  • Dirk Kuyt
  • Michal Kadlec

ile yolları ayırmış oluyorsunuz. Bunlardan gelen para + elinizde oyun gereği var olan transfer bütçesi ile aşağıdaki oyuncuları transfer etmenizi öneriyorum:

  • Enes Ünal – 4.300.000 € (Taksitli)
  • Ozan Tufan – 2.500.000 € (Taksitli)
  • Serdar Aziz – 3.300.000 € (Taksitli)

Ben rehber kariyer save’imde bu fiyatlara alabildim. Lakin sıkı pazarlıklar sonrasında siz bu fiyatları daha da aşağılara çekebilirsiniz. Enes Ünal, Ozan Tufan ve Serdar Aziz gibi genç fakat geleceği çok parlak 3 farklı mevki oyuncusu ile yerli oyuncu genişliğini en iyi şekilde arttırmış oluyoruz. Özellikle Ozan Tufan’ın çok yönlü bir futbolcu olması fazlasıyla işinize yarayacaktır.

Taktik Ekranı

Ben ilk sezon Fenerbahçe’yi alışık olduğu, gerçekte de oynaması gereken düzende oynatıyorum.

Oyuncu talimatlarını belirttiğim şekilde ayarladığınız taktirde, ilk sezon bu taktikten daha verimli bir taktik bulabileceğinizi düşünmüyorum. Oyunun kilit noktalarından biri olarak gördüğüm takım direktiflerini ise aşağıdaki gibi ayarlamanız, takıma dinamizm katacaktır.

Bu ayarları da yaptıktan sonra artık işimizin futbolcuları ilgilendiren kısmını bitirmiş oluyoruz. Bir sonraki yazımızda sizlere işin saha dışındaki bölümünü anlatacak, başarıya giden yolun ikinci aşamasını da atlatmış olacağım. Şimdilik bu kadar, iyi oyunlar!


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin