FM 2015 Fenerbahçe ile Başarı Rehberi

0
50

Football Manager 2015 oyununda Fenerbahçe ile kariyer yapanlara, rehber niteliğinde hazırladığım; başarı rehberinin ilk yazısını güzel bir biçimde sonlandırmıştık. Okuyanların hatırlayacağı üzere; ilk yazımda takım içerisinde oyuncuları doğrudan ilgilendiren tüm konuları halletmiş ve noktayı koymuştuk. Bu yazımda ise oyuncuları doğrudan ilgilendirmeyen lakin başarıya giden yolda mutlaka yapılması gereken çalışmalardan bahsedeceğim.

Antrenmanlar Çok Önemlidir!

Football Manager serisinin her oyununda antrenmanlar inanılmaz önem taşımaktadır. Kimilerinin pek dikkat etmemesine rağmen antrenmanlar, serinin çıkan her yeni oyununda önemini dahada arttırmaktadır. Bu sebeptendir ki; antrenman temponuzu ve antrenmanı yaptıran teknik heyeti çok çok iyi ayarlamanız gerekmekte. İlk transfer döneminde, takım itibarı ve mali durum yüzünden pek fazla değişiklik yapamasanız da; devre arasından itibaren teknik heyeti şekillendirmeye başlayabilirsiniz. Teknik heyet seçimlerinizde dikkat etmeniz gereken hususlar ise şunlardır:

Antrenörlerde; Kararlılık, motivasyon, disiplin ve istediğiniz rol (savunma, taktik ve buna benzer, artık her neyse)
Doktorlarda; Kararlılık, motivasyon, disiplin ve fizyoterapi
Gözlemcilerde; Mevcut yetenek değerlendirmesi, potansiyel yetenek değerlendirmesi, gençlerle çalışma
Asistan menajerlerde; Adam yönetimi, gençlerle çalışma, potansiyel ve mevcut yetenek değerlendirmesi (taktik özellikleri de olsa güzel olur)

Yukarıdaki özellikleri iyi derecede sağlayan profiller ile hemen anlaşma sağlamanızı öneririm (minimum özellik değerini 15 olarak tutun).

İlk yazı dahil olmak üzere bu aşamaya kadar anlatmış olduğum her şeyi yaptığım bir kariyer oyunumda; ilk sezon ki süper kupayı Galatasaray’a 5-1 kaybettim. Sonrasında yeni düzenin oturması ile beraber gelen arka arkaya galibiyetler neticesinde ilk sezon Türkiye Ligi şampiyonluğumu 30. haftada ilan ettim.

Burada dikkat çekmek istediğim nokta ise şampiyonluk haftasından ziyade takımın istatistikleri.

İleri dörtlüsünün inanılmaz uyumlu oynadıklarını buradan rahatlıkla anlayabilirsiniz. Bunu ilk yazımda da belirtmiştim lakin Webo yerine Emenike’den yana kullanmıştım tercihimi. Emenike sakatlığı sonrası Webo’nun daha faydalı olduğunu gördüğümden; devre arası apar topar Emenike’yi satıp, stoper oyuncusu olan Balanta‘yı transfer ettim. İlk sezon çok büyük bir katkı sağlamasa da gelecek sezonlar adına oyunda alabileceğiniz en iyi defans oyuncusu olduğunu söyleyebilirim.

İstatistiklere girdiğimiz için ligin 30. haftasındaki oyuncu ve takım istatistiklerini de sizlere sunmak istiyorum.

Herhalde oyuncu ve takım istatistikleri de ne denli başarılı bir sezon geçirdiğimizi anlatıyordur, sizlere. Üstüne üstlük ligin yanı sıra Türkiye Kupasını da alarak, taraftarlarımıza unutulmayacak bir sezon yaşattık. Kupanın da istatistiklerini paylaşmak isterim haliyle.

Anlattığım her şeyi yaptığınız taktirde; aşağı yukarı aynı sonuçlar elde edeceğinizden şüpheniz olmasın (oyun tecrübenizin az da olsa olduğunu düşünerek söylüyorum).

Son olarak ikinci sezona başlarken aldığım oyuncuların listesini de verip, bu yazı serisini sonlandırmak istiyorum. Herkese iyi oyunlar!


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin