Evde Güneş Sonrası Tonik Hazırlayın

0
8

Evrenin parlayan yıldızı güneş, varlığının da yokluğunun da fazlası adeta felaket hükmünde. Güneşin azı karar çoğu zarar düşüncesinden hareketle güneşten faydalanılmalı. Gün içerisinde 20 dakika güneşlenmek vücudun ihtiyaç duyduğu D vitamininin bir kısmını karşılıyor. Fakat faydalı olan süre aşılmaya başlandığı zaman güneşin yaydığı ultraviyole ışınlarının cilde zarar verme durumu kaçınılmaz bir hal alıyor.

Yaz aylarında kavurucu güneşe saatlerce maruz kalmak yaşlanmayı hızlandırmakla birlikte cilt kanseri riskine de sebep olabiliyor. Güneş kremi kullanarak, gün boyu güneşin zararlı ışınlarına karşı korunmak mümkündür. Tatil dönemlerinde ihmal edilen cilt koruması, esmerleşme uğruna bilinçsiz güneşlenme gibi nedenler vücutta hasarlara sebep oluyor. Bu seferde güneşin etkisini azaltıp, cilde nefes aldıracak, ferahlatacak ürünlerde çare aranıyor. Bu amaçla kullanılan hazır ürünler eczanelerden temin edilebilir bunun yanı sıra evde güneş sonrası tonik hazırlayarak da bu işlemi gerçekleştirmek mümkün.

Ev Yapımı Güneş Sonrası Tonik

Buzdolabında 1 hafta süresince muhafaza edilebilir tonik tarifi için gerekli malzemeler;

  • 1/3 bardak miktarında aloevera jeli
  • 1/2 bardak demlenmiş ılık çay
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 10 damla lavanta yağı
  • 1 adet sprey şişesi

Tonik Yapılışı

Boş ve temiz sprey şişesine aloevera jeli ve ılık çay boşaltılır. Zeytinyağı ve lavanta ilave edilerek iyice çalkalanmalı. Nihayet tonik hazır, kullanım öncesinde de çalkalanmasına özen gösterilmeli. Plaj dönüşlerinde ılık duş sonrası düzenli olarak uygulanmalıdır.

Kullanılan Malzemelerin Sağladığı Faydalar

  • Aloevera jeli: Cildi ferahlatıp, yumuşatır, acıyı giderir ve hızlı iyileşme sağlar. Tek başına güneşe çıkmadan önce sürülen aloevera jeli cildi ultraviyole ışınlarından korur. Bunun yanı sıra pek çok cilt sorunları için de faydaları söz konusudur.
  • Zeytinyağı: Cildin nemli kalmasına katkı sağlar, ciltte oluşan hasarı ve soyulmayı önler.
  • Lavanta yağı: Lavanta denince akla ilk gelen hoş kokusunun yanında zihin ve vücut üzerinde yatıştırıcı etkiye sahip.
  • Demlenmiş çay: Demli çay içerisindeki “Tanen “isimli madde vücutta meydana gelen kızarıklığı ve iltihabı önler. Vücutta yaralar mevcutsa temizlenmesini sağlayarak bir nevi antibiyotik etkisi sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin