Etna Yanardağı Nerede?

0
121

Etna Yanardağı Nedir?

Etna yanardağı Avrupa kıtasına bağlı en büyük yanardağ olarak kayıtlara geçmektedir. İtalya ülkesinde bulunan bu yanardağ son derece tehlike arz etmektedir. Bu bölge içerisinde bulunan üç büyük yanardağın en büyüğü olarak kabul edilmektedir.

Rakım olarak bakacak olursak eğer 3329 m yükseliğine ulaşmıştır. Dünya da şöyle bir bakacak olursak reel olarak hareket halinde olan lav kütlelerini görebiliriz. Bu kütlelerin asıl amacı ise dünya düzeninin bozulmamasını sağlamaktır. Bu püskürtmeler sonucunda ise çekirdek üzerinde oluşan enerjiyi yumuşatmaya yaramaktadır.

Dünya’nın her yerinde olmasa bile bazı bölümlerin de tehlikeli de olsa maalesef yanardağlar bulunmaktadır. Bu Etna yanardağı da dünyanın en büyük 3. yanardağı olarak biliniyor.

Etna Yanardağı Nerededir?

Etna Yanardağı yukarıda da bahsettiğimiz üzere Dünya’nın 3.büyük yanardağı olmak ile birlikte Allah korusun çok tehlikeli yanardağlarından bir tanesidir.

Bu yanardağ İtalya, Alplerin güneyinde bir yer bulunan çok büyük yanardağ dan bir tanesidir. Tam olarak 1190m2 alan yer kaplamaktadır. Ne kadar da büyük ve ürkütücü öyle değil mi?

Şöyle bir geçmişe dönüp bakacak olursak yanardağ dan bir çok insanın ölümüne şahit olacağız. Bunun yanında lavlardan çıkan bu küller ve yakıcı cisimlerden dolayı bir çok yaralanma vakası da görülmüştür.

Bundan dolayı yanardağa yaklaşmak oldukça tehlikeli ve ölümcül bir durumdur. Bu lavların çıkması sonucu yüksek bir enerji oluşacağından dolayı depremlerin de oluşmasına sebep olmaktadır. Hiç sönmeyen bir yanardağın sürekli olarak patlaması ve etrafa lavlarını saçması yakın çevredeki yerleşimleri de oldukça tehlikeye atmaktadır. Bu yüzden yapıtlarınızı olabildiğince yanardağ yakınlarına yapmamanız önerilmektedir.

Eğer ki astım hastalığınız ya da buna benzer bir hastalık var ise zaman içerisinde ölümle sonuçlanan durumlara sebebiyet vermektedir.

Etna Yanardağı Patlama Anı Video İzle


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin