Eski Dizüstü Bilgisayarınızı Nasıl Hızlandırırsınız?

0
101

Eski dizüstü bilgisayarlarınız işi bitti diye bir köşeye bir kenara bırakmayın. Şimdi sizlere aşağıda anlatacak olduğumuz yöntemler doğrultusun da eski dizüstü bilgisayarlarınızı nasıl hızlandırabilirsiniz bu konuyla ilgili olarak sizleri hemen bilgilendireceğiz.

Yeni aldığınız bir bilgisayar daha aradan 1 sene geçmeden hemen eskiyebiliyor bu da insanın canını sıkmıyor değil. Hepinizin sıkıntılarını anlayabiliyorum arkadaşlar. Ancak bunun da çözümü var. Bilgisayarınızın içinde parçaları yenilemeden ve bunun haricinden cebinizden ek bir ücret çıkmadan kolay yoldan bilgisayarınızı hızlandıracaksınız.

Bunun için yapmanız gereken hem yazılımsal hemde donanım bakımından bir çok hızlandırma yolu vardır. Yazılımsal olarak bakacak olursak bunu hızlandırmanın yolu daha hızlı ve pratiktir. Ancak maddi durumuz el veriyorsa tabi yeni bir laptop alabilirsiniz.

Bu biraz da bütçe meselesi diyebiliriz. Donanımsal olarak bakacak olursak biraz bütçe ayırmanız gerekmektedir. Ancak cebinizden para çıksın istemiyoruz biz donanımdan ziyade yazılımsal olarak nasıl iyileştirmeler yapılabilir. Aşağıda bu aşamaları inceleyebilirsiniz.

Eski Dizüstü Bilgisayarınızı Nasıl Hızlandırırsınız?

Öncelikle Harddisk’inizi fazla yormayın çünkü verilerin hepsi orada toplanacağı için belli bir süre sonra cihaz da belli bir yavaşlama söz konusu olabiliyor. Bunun için harici bir disk kullanmanız da fayda var.

Eğer internette gezerken İnternet Explorer tarayıcısı yavaşsa ve sayfalar da bariz olarak bu yavaşlığı hissedebiliyorsanız farklı tarayıcılar kullanmanızı tavsiye ederiz. (Firefox Mozilla, Google Chrome gibi.)

Bilgisayarınızı yoran ve sisteme aşırı yüklenen bir diğer etken ise bilgisayarınız da çalışan animasyonlarınızı kapatın. Windows pencereniz de arka plan da geçiş yaparken sistem arayüzünde sizlerin görmediği arka tarafta sistemi yoran bir çok etken vardır. Bunlardan kurtulmanız için bunu da yapmanız gerekmektedir.

Son olarak ise bilgisayarınızdan gereksiz olan ne kadar uygulama ve program varsa derhal kaldırın. Bunlar da bilgisayarınızı yavaşlatacak olan bir diğer nedenden birisidir. Bir de çerezleri temizlemenizi tavsiye ederiz. Bunun içinde “Ccleaner” adlı yazılımı internetten indirip yüklemenizi öneririz.

Eğer bilgisayarınız ile ilgili olarak teknik yardım almak istiyorsanız ve yazılımla ilgili sorunlarınız var ise lütfen bizlere aşağıdan yorumlarınızı gönderebilirsiniz. Cihazınız ile ilgili olarak bildiklerimizi sizlere aktaracağız.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin