En Büyük Hayalim: Hollanda

0
63

Herkesin bir hayali vardır. Öyle ya da böyle herkes hayattan bir şeyler bekler ve arzular. Bu beklenti ve arzular yaşam stillerine göre daima farklılık gösterir. Kimine “çok ufak” gelen beklentiler, kimisi için en büyük hayaldir. Ben de yaklaşık iki üç yıldır sahibim, özenle kurduğum eşsiz bir hayale. Değişen onca planımın arasında her zaman yerini koruyan eşsiz güzellikte bir beklentiye.

Başlıktan anladığınızı farz ediyorum hayalimi. Ufak fakat ufak olduğu kadar da sevecen bir ülke olan Hollanda’da kalıcı olarak yaşamak, enfes ve ötesi olarak gözükmekte bana iki üç yıldır.

İki üç yıl” dediğime de bakmayın, aslında Hollanda ile tanışıklığım çok küçük yaşlarıma dayanmakta. Deprem senesi teyzemlerin sayesinde gittiğim Hollanda’ya sonrasında pek çok kez tatil amaçlı gidebilme fırsatını yakalamıştım. Lakin insan küçük yaştayken bazı şeylerin güzelliğini gerçekten kavrayamıyor.

Küçük yaştayken yaptığım Hollanda tatillerinde genellikle çikolatalara, birbirinden güzel oyun parklarına ve kuzenimle yaptığım tatlı yaramazlıklara yoğunlaşmış olduğumdan ülkenin kendine has havasını hiç mi hiç fark edememiştim. Lakin iki sene evvel gittiğimde; bambaşka bir pencereden gözüktü bana Hollanda. Sokaklarının o sakinlik kokan havasından tutun da, insanlarının işe, okula, alışverişe bisikletle gidiyor olmalarındaki samimiyete kadar başlı başına büyüledi beni. Evlerinin, yollarının, sokaklarının öyle bir atmosferi var ki; kendinizi adeta tüm sorunlardan arındırılmış özel bir bölgede gibi hissediyorsunuz.

Hollanda Evleri

Dünyanın en güzel yerleşim şekline sahip ülkesi diyebilirim Hollanda için. En azından benim gördüğüm ülkeler arasında kesinlikle en iyisi. Genellikle müstakil olmak üzere birbirinden eşsiz güzellikte evlerin sıralandığı Hollanda sokakları, insanı adeta huzur bozgununa uğratıyor. Görünüm bakımından kötü ev asla olmamasına karşın apartmanları dahi belirli bir düzen şeklinde sıralanmış vaziyetteler. Özellikle Türkiye gibi çarpık olmayan yerleşimlerin çarpık sayıldığı bir ülkeden gidenler için Hollanda’nın yerleşim şekli adeta cennet gibidir.

Evlerinin içerisini özenle dizen Hollanda halkı; cam önü süslemelerine fazlasıyla önem verir. Özellikle sokakta yürürken çevrenizdeki evlere dikkat edecek olursanız; birçoğunun içerisini görebilir, inceleyebilirsiniz. Pencere kenarlarında bulunan çiçekler, mumlar, süsler hatta oyuncaklar, eve dışarıdan inanılmaz sevimli bir görünüm katar. Bizdeki gibi perdelerle evi karartmak onlarda garipsenen bir davranıştır.

Buradan yola çıkacak olursak; ev yaşantısında bize göre çok daha rahatlar diyebilirim.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin