Emzirme Gebeliğe Karşı Nasıl Koruyor?

0
9

Bebeklerin beslenmelerinde özellikle ilk 6 ay çok önemli olan anne sütünün bebeğin beslenmesinin yanı sıra annenin tekrar gebe kalmasını önlediği de düşünülmektedir. Fakat emzirmenin kesin olarak koruduğunu söylemek mümkün değildir. Çünkü emzirdiği halde gebe kalan örnekler mevcuttur. Bu durumda bize bu korunma yönteminin çok da kesin ve tekin bir yöntem olmadığını göstermektedir. Emzirmenin koruyucu olduğu belli bir süreç mevcuttur. Sonuç olarak anne ve bebek arasında bir bağ oluşmaktadır ve bu bağında gebelikten koruyucu bir etkiye sahip olduğu kanıtlanmıştır. Bu koruyuculuğunda %98 oranında olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Emzirmenin Koruyucu Olduğu Dönem

Annenin lohusalık döneminde adet kanamalarının (regl) başlamamış olması gereklidir. Sonuç olarak adet kanamalarının başlamış olması demek kişinin normal döngüsüne döndüğünü göstermektedir. Bu da kişinin hormonlarının ve doğurganlığının aktifleşmiş olduğunu ve gebelik riskinin de olabileceği anlamına gelmektedir.

Emzirmede Koruyuculuk İçin Gerekli Üç Unsur

İlk olarak annenin adet kanamalarının başlamamış olması gereklidir. Buna ek olarak bebeğinde 6 ayını doldurmamış olması gereklidir. Bunun sebebi ise bebeğin 6 ayını doldurması ile ek gıdalara başlanmış olacaktır. Ek gıdalara başlanmış olması ile de bebeğin anne sütü alımında ciddi oranda azalma olacaktır. Bu da anne ile bebek arasındaki bağda ve iletişimde azalmaya sebep olacaktır. Son olarak ise; bebeklerin altı aydan önce de beslenmelerinin katkısız anne sütü ile ya da çok az dışardan verilen besinlerle beslenen bebeklerde koruyuculuğun aktif olacağı düşünülmektedir. Anne bebeğine gündüzleri 4 saati aşmadan anne sütü vermesi gerekmektedir. Sonuç olarak bebek unutabilir ve anne sütünden vazgeçebilir ve bu da koruyuculuktan uzaklaştırır. Kısacası; annenin adet kanaması görmemiş, bebeğin altı ayı doldurmamış ve anne sütü ile aktif beslenmek şartı ile emzirmenin koruyucu olduğu düşünülmektedir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin