Ege Bölgesi Platoları Nelerdir?

0
163

Özellikle kitaplar da bunlar yer alıyor arkadaşlar. Yine de aklımız dan yeri geliyor çıkabilmektedir.

Ege bölgesi tarihi kültürel zenginlikleri bakımından herkesin görmesi gereken bir yer olmakla birlikte özellikle denizli ve izmir’i gezmenizi tavsiye ediyorum.

İzmir de efes Denizli’de ise Pamukkale’yi durumunuz el veriyorsa mutlaka gidip ziyarette bulunun.

Ege bölgemiz de hem tarihi hemde kültürel bakımda güçlü olması ile beraber tarım ve hayvancılıkla da uğraşmaktadırlar.

Ulaşım hem doğudan hem batı yönünden bakacak olursak daha kolay ve gelişmiş olması da artık dikkat çekmektedir. Bunun yanında ticarette oldukça ileri düzeyde bir bölge konumuna gelen ege’de her ticaret yapılabilmektedir. Denizin olmasından dolayı da zeytin ve incir üretimi de bir hayli fazladır.

İç Ege kısmına bakacak olursak yükseltinin daha fazla ve dağınık olduğunu görebilirsiniz. Engebeli alanlar da oldukça fazladır. Durum böyle olunca da tarım ve sanayi gibi yerleri olumsuz bir şekilde etkilemeye devam etmektedir.

Alan bakımından bakacak olursak ege bölgemiz beşinci büyük bölgelerden bir tanesi sayılmaktadır. Yer şekilleri bakımından kabuğu kırılgan bir yapıya sahip olduğundan dolayı kırılmalar oluşabilmektedir. Horst ve graben oluşmasında en büyük rol oynayan yerlerden bir tanesidir.

Ege bölgemiz de bulunmuş olan Platolar hakkında isimlerini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Hangi platolar çıkıyor bunların isimleri nelerdir ve daha detaylı bilgiye buradan ulaşabileceksiniz.

Ege Bölgesi Platoları Hakkında Bilgiler

Ege Bölgesindeki Platolar

karamart platosu
garpos platosu
makros platosu
kale platosu
araburun platosu
keman platosu


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin