EFT ve Havale Nedir? Aralarında Nasıl Farklar Vardır?

0
13

Son zamanlarda internet sektörü üzerinden bankacılık işlemlerinizi yaptırmak çok daha kolay ve pratik bir çözüm haline gelmiş durumda. Bankamatiklere ve gişeler de beklemeden istediğiniz ortam da internetin bulunduğu yerler de yada GSM operatörünüz üzerinden internete bağlanarak banka işlerinizi kolaylıkla çözebiliyorsunuz

Banka bilgilerinizi doğru girdiğiniz takdirde kısa bir müddette paranız hesabınıza veyahut yatırmak istediğiniz hesaba kolaylıkla konumlandırabilirsiniz.

EFT Nedir?

Eft nin kısaltılmış hali olan Elektronik Fon Transferi dir. Bu transfer adı altında EFT işlemlerinizi kurumlar ve bireyler arası para transferini internet üzerinden kolaylıkla sağlayabilirsiniz. EFT işlemlerini bankaya giderek görevliye hangi hesaba para aktaracağınızı bildirip işlemlerinizi o yönde de yapabilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi şu anda günümüz de artık para transferleri herkesin kolayına kaçtığı üzere internet üzerinden hızlı ve pratik bir şekilde sağlanabilmektedir.

Havale Nedir?

Havale işlemlerinde ise sıklıkla hesaplar arasında para alıp-gönderme işlemlerinde kullanılır. EFT de ki gibi başka bankalara para transferi yapılamamaktadır. Ancak aynı banka üzerinden transfer işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Aslında en pratik ve kolay bir yol olan Havale işlemidir. Çünkü EFT de para göndereceğiniz zaman mesai saatleri içerisinde yapmanız gerekmektedir. Aksi taktir de işleminiz bir sonraki güne sarkabilir. Çünkü EFT işlemleri manuel olarak yapılmaktadır. Havale de ise parayı aktardıktan 1 kaç dakika sonra karşı tarafa ödeme hemen geçmektedir. Bu yüzden aynı bankaya para transferi yapmak daha mantıklı.

EFT ve Havale Aralarındaki Farklar Nelerdir?

EFT değişik hesaplara para göndermenize olanak tanır. Havale ise kendi hesapları arasında gönderim sağlamaktadır.

– Havale talimatı verildikten kısa süre sonra diğer hesaba para aktarılmış olur yani onay süresi daha kısadır.
– EFT işlemi için sizden istenmiş olan bilgi daha kısadır havale de biraz daha uzundur.
– EFT ücreti, havale ücretine göre daha pahalıdır. Bunları da göz önünde bulundurmanız da fayda var.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin