E-104 Katkı Maddesi ve Zararları

0
11

E104 gıdaları renklendirmek amacı ile kullanılmış olan katkı maddesine denmektedir. Dünya genelinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak bazı ülkeler bu gıda maddesine yasaklar getirmeye başladı bile.

Çocuklar ve yetişkinler için son derece zararlı olan bu E-104 katkı maddesinden olabildiğince uzak durmanız tavsiye etmekteyiz. Zararını zaman içinde çok ağır bir şekilde ödemek istemiyorsanız bu tür ürünlere yaklaşmayın ve kesinlikle satın almayınız.

Ancak bu durum sıvı gıdalar için geçerli değildir. Bazı sıvı gıdaların içerisinde bu katkı maddeleri mevcuttur. Ve denetim kontrolü altında kullanımına izin verilmektedir.

Kullanılmış olan gıdada sarı ya da portakal rengi olan turuncu karışımı bir renk veren bu madde zararlı olup kanserojen bir yapıya sahiptir. Özellikle çocuklarda hiper aktiflik ve diğer ebeveynler de ise astım ve deri döküntülerine yol açmaktadır. Çocuklar da kalıcı hasarlar bırakabilir. Lütfen bu uyarılarımızı dikkate alınız.

Haziran başı gibi yayınlanmış olan Gıda programına göre E104 maddesi aromalı sıvı içecekler de insan sağlığına vermiş olduğu zarar nedeniyle böyle bir şişeye etiket yapıştırma zorunluluğu getirilmiştir. Ürünü satın almadan önce kesinlikle şişenin içerisinde ki katkı maddelerini okuyup ondan sonra satın almanız da büyük fayda var.

Diğer isimleri ile sıralayacak olursak :
Kunolin Sarı, CI 47005, Gıda sarısı ve 13,Kinolin Sarısı olmak üzere 3 grupta toplanmıştır.

E104 Katkısının Kullanım Amacı
Yeşil-sarı renklendirici olarak kullanılmaktadır.

E104 Katkısının Kaynağı Hakkında Bilgi
Sentetik yapıdadır.

E104 Katkısının Yan Etkileri Nelerdir
Alerji yapabilen şüpheli bir maddedir. Sağlığa zararlıdır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin