Dondurma Lekesi Nasıl Temizlenir?

0
187

Dondurma bilhassa yaz mevsiminde tercih edilen en lezzetli tatlılardan birisidir. Dondurmayı daha çok çocuklar tercih ediyor. Ancak bazen yetişkinlerde bu tatlıyı tüketirken istenmeyen kazalar ortaya çıkabiliyor. Dondurma lekesi istemeyen lekelerden birisidir. Elbisenize bulaşan dondurma lekesini temizlemek için hemen sodalı veya soğuk su ile elbisenizin lekeli kısmını silmelisiniz. Daha sonra yıkayabilirsiniz. Bunun dışında kuru temizleme sıvısını veya karbon tetra yağ çözücüsü ile lekeli bölümü temizleyebilirsiniz. Yağı temizleyebilen özellikteki bezin, ya da ıslak mendilin tercih edilmesi daha mantıklıdır.

Kremalı veya Çikolatalı Dondurmanın Lekesi

Çikolatalı, sütlü veya aşırı yağlı olan ağır bir dondurma lekesi var ise, elbiselere bulaşan bu ağır lekelerin soğuk su altında durulanması gerekiyor. Bir kapta soğuk su ile deterjan köpürterek lekeli olan kısım güzelce ıslatılmalıdır. Sıcak su lekelerin yerleşmesine neden olacağı için tercihinizi soğuk sudan yana kullanmalısınız. Buna rağmen yağ izi geçmediyse kalın ve temiz bir bez üstüne kuru temizleme sıvısı damlatarak lekeler iyice silinmelidir. Bundan sonra elbise havalandırılarak yıkanmalıdır. Ya da doğal deterjan solüsyonlarından ve amonyaktan da yararlanabilirsiniz. Ancak ipek ve yün kumaşlarda bu ürünler kullanılmamalıdır.

Halıya Bulaşan Dondurma Lekesi Nasıl Temizlenir?

Eğer dondurma lekesi halıya bulaşırsa hemen spatula veya uygun olan aletle lekeli bölge nazikçe kazınmalıdır. Sert ve hızlı temizlik halınıza zarar verebilir. Ilık suya deterjan konulduktan sonra iyice köpürtülerek bu köpükler yardımıyla halı silinmelidir. Bu sırada halı çok fazla ıslatılmamalı, bu ıslaklığı önlemek için kuru bir bez ile aşırı ıslaklık giderilmelidir. Eğer hala yağ lekesi halıdan çıkmadı ise halıyı fazla ıslatmadan kuru temizleme sıvısı yardımıyla lekeli bölümü silin. Kuru temizleme sıvısı yok ise boraks ile suyu macuna dönüştürerek lekeli bölümü temizleyebilirsiniz. Kalan macun kalıntılarını elektrikli süpürgeniz ile alabilirsiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin