Doğum Kilolarından Nasıl Kurtuluruz?

0
21

Kadınlar hamilelik sürecinde normalden daha fazla kilo alırlar ve fiziksel yapılarında ciddi değişiklikler meydana gelir. Doğumun gerçekleşmesiyle birlikte elbette bu kiloların büyük bir kısmı ortadan kaybolur ancak bununla beraber yine de kişi normal kilosundan oldukça uzaklaşır. Bu fazla kilolar da kadınlarda büyük bir gerginlik hissi yaratır. Doğum sonrasında bu kilolardan kurtulmak için öncelikle sabır göstermeli ve uzmanlar tarafından önerilen yöntemleri uygulamak gerekir. Bu dönemde anne adayı emzirmeye devam ettiği için her yöntemi gelişigüzel denememelidir.

Hafif Tempolu Egzersizler 

Doğum sonrası annenin bir anda yüksek tempoda egzersiz yapması çok zordur. Kaldı ki bu durum anneye zarar da verir. Bu açıdan günlük olarak hafif tempoda egzersiz yapabilirsiniz. Hatta bebeğinizi bebek arabasına koyup parkta 15 dakika kadar yürüyüş yapmanız bile çok etkili olacaktır. Anne adayının bu fazla kilolardan kurtulmak için hareket etmesi şarttır. Zira birçok kadın doğum sonrasında kendini eve kapattığı için fazla şekilde kilo alabiliyor.

Bebeği Emzirin

Uzmanlar artık bebek emzirmeyi fazla kilolardan kurtulmak için de tavsiye ediyor. Bazı anneler bebeği kendi emzirmek yerine bir sütanne bulup ondan yardım isteyebiliyor. Ancak yapılan araştırmalara göre emziren annelerin metabolizmaları çok daha hızlı çalışıyor. Bu da annenin doğum kilolarından daha çabuk kurtulmasını sağlıyor.

Doğru ve Yeterli Beslenme

Anne adayı hamilelik sürecinde birçok besinden uzak durmak zorunda kalıyor. Doğum gerçekleştikten sonra ise anne adayı tüketemediği bu besinleri tekrardan aşırı derecede tüketebiliyor. Öncelikle fazla kilolardan kurtulmak için hamilelik sürecinde uyguladığınız besin programlarını hemen değiştirmeyin. Bu besinleri yavaş yavaş değiştirin ve sizin için zararlı olan yağlı besinlerden yine uzak durun. Bu dönemde bebeği emzirdiğiniz için de düzenli bir şekilde yemek yiyin.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin