Dermatit Egzama Belirtileri ve Tedavisi?

0
12

Dermatit (egzama) Nedir?

Dermatit ciltte pul pul soyulmalarla seyreden bir deri hastalığıdır. Genellikle elde çok fazla görülmesine karşın vücudun farklı bölümlerinde de görülebilen dermatit bazen çok ağrılı olabilir. Dermatit’te cilt kırmızı ve kesilmiş gibi bir görüntüdedir.

Dermatit Nedenleri

Cildin yeterince nemlendirilmemesi, cilt tipinin çok kuru olması, ellerin özellikle kış aylarında çok soğuk suyla ve çok sık yıkanması, kalıtımsal faktörler(ailede görülme sıklığı), derinin hassaslığı ve psikolojik faktörler(stres) dermatit nedenleri arasında sayılmaktadır.

Dermatit Tipleri

 1. Alerjik kontak dermatit (AKD): Alerjik olarak seyreden dermatittir.
 2. İrritan dermatit (İD): Genellikle ev hanımlarında görülen çok sık bulaşık yıkama gibi nedenlerden dolayı görülür.
 3. Atopik dermatit: Genetik olarak görülen dermatit tipidir.
 4. Diğer dermatitler: Yukarıdaki dermatit tiplerine girmeyen tüm dermatitler bu gruptadır. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür.

Dermatit’te Tedavi Süreci

Eğer vücudunuzda dermatit’li bir bölge görürseniz ilk yapmanız gereken bir cilt doktoruna başvurmak olacaktır aksi takdirde uygulayacağınız hiçbir yöntem tam bir tedavi sağlamayacaktır. Kısa süreli çözümler ileride daha büyük sorunlara neden olabilmektedir. Doktorunuzun vermiş olduğu kremi dermatitli bölgeye sabah ve akşam sürerek tedavinize başlamalısınız. Dikkat etmeniz gereken nokta kremledikten sonra o bölgeyi hemen yıkamamanız bunun için yatmadan önce süreceğiniz kremler daha etkili olacaktır. Dermatit’li hastalarda düzenli krem kullanımında iyileşmeler görülür. Fakat geçer geçmez krem kullanımını bırakırsanız bu durumda dermatit’in tekrarlama olasılığı yüksek olacaktır. Tavsiyemiz kreminizi bitene kadar kullanmanız ve doktorunuzun önerilerine uymanız olacaktır.

Dermatit’li Hastaların Yapması Gerekenler;

 1. Dermatit’li bölgeyi olabildiğince nemli tutmak(nemlendirici kremlerle),
 2. Krem kullanımından hemen sonra o bölgeyi yıkamamak,
 3. Dermatit krem’i bitirmeden tedaviye son vermek,
 4. Dermatit’li bölgeyi sık sık ve soğuk su ile yıkamamak,
 5. Soyulan bölgeyi kavlatmamak.
 6. Doktorunuzun vermiş olduğu önerilere uymak.
 7. pH düzeyi düşük bazik sabunların kullanılması önerilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin