Deri ve Kumaşlardan Mürekkep Lekesi Nasıl Temizlenir?

0
141

Süt ve Limon

Herkesin hayatında en büyük sorunlardan biri olan mürekkep lekesini çıkarmak oldukça zordur. Fark edilmeden kalemlerden mürekkep bulaşır ve kıyafete bulaşmış ise herkes çıkmayacağını düşünür. Fakat bazı bilinmeyen yöntemleri vardır. İlk adım ılık süt ile limonu karıştırıp kumaşta leke olan yere dökülmesi gereklidir. Daha sonra bir süre bekletin ve yıkamaya atın. Yıkamadan çıktıktan sonra geçmiş olduğunu görmeniz mümkün olacaktır.

Sirkeli Su

Mürekkebi çıkarmada en çok işe yaranlardan birisi de sirkeli sudur. Sirkeli suyu nerede leke var ise oraya döktüğünüz zaman biraz bekletip beyaz bir ile olması şartıyla ovalamak gerekecektir. Sebebi ise kumaşa renk akmasın diyedir. Fakat lekenin çıkabilmesi için üzerinden bir kaç gün geçmemesi gereklidir. Leke yeni olduğu taktirde çıkarır.

Saç Spreyi

Mürekkep lekesi daha önceden olmamış ise saç spreyi ile çıkarmak mümkün olacaktır. Saç spreyini sıktıktan sonra nemli bir bezle silmek gerekecektir. Daha sonra elde yıkamak yerine makineye atmak en doğru karardır.

Damla Konsantre

Damla konsantre bir temizlik ürünü olmak ile birlikte aynı zamanda mürekkep lekesini çıkarmada da kullanılıyor. Yeni bir mürekkep lekesini anında çıkarıcı özelliği vardır. Hatta bu kanıtlanmış bir üründür. Eğer leke daha yeni olmamış, aradan bir kaç gün geçmiş ise sıkınca hemen çıkarmaz. Sadece biraz beklemek gerekecektir.

Karbonat

Karbonat dişleri beyazlatmada iyi olduğu gibi mürekkep lekesi çıkarmada da bir numara olduğu düşünülüyor. Doğal kürlerde adı çok fazla duyulan karbonatı ilk olarak su ile karıştırmakla başlanmalıdır. Yaklaşık 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulamak yeterli olacaktır. Eğer mürekkep lekesi çıkmadı ise tekrar tekrar denemek fayda sağlayacaktır. Yani mürekkebin ne kadar çok olduğuna bağlıdır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin