Debriyaj Nedir, Nasıl Çalışır?

0
132

İnsanlar bir yerden bire ulaşabilmeleri için mutlaka araçlara ihtiyaç duyarlar. Artık günümüz de bir ihtiyaç haline geldiğini söyleyebiliriz. Çünkü gideceğimiz mesafeler hep uzak olur genellikle.

Peki araç kullanıyorsunuz ama Debriyaj hakkında bilgi sahibi misiniz? O vitesi günde ortalama ne kadar kullanıyorsunuz hiç farkına vardınız mı? İşte bunu sizler için aşağıda açıklayacağız. Araçların farklı farklı çalışma mekanizmaları ve sistemleri mevcuttur.

Evet arkadaşlar bugünkü yazımızda sizlere Debriyaj nedir ve çalışma şeklinden biraz bahsetmek istiyoruz. Öncelikle Debriyaj hakkında biraz bilgi verelim ve göz atalım istedik.

Debriyaj Nedir?

Debriyaj arabanın önemli sistem parçalarını oluşturan şeylerden birisidir. Bir diğer adı ile kavrama kutusu olarak da bilinir. Arabanın gücünü arttırabilmek ve devire sokabilmek için debriyaja mutlaka ihtiyaç vardır.

Debriyaj Nasıl Çalışır?

Dönen bir parça üzerinde hareketlerini diğer bir parçalara aktararak debriyaj işlemini gerçekleştirmiş olur. Motorlu araçlar da sürekli olarak kullanılmış olan krank milidir. Motorunuz ile vites kutusunun hemen yanında bulunur. Böyle olunca motordan almış olduğu gücü direkt olarak vites kutusuna aktarmaktadır. Böyle bir durumda motor çalışsa bile iletimler vitesten tekerleklere gitmediği için hareket eğilimi de olmamış olur.

Eğer ki motor çalışıyorsa bu durumda debriyaj kavrama işlemini gerçekleştirir. Burada ki hareket artık bütün olarak iletileri vites kutusuna aktarmış olur. Eğer vites herhangi bir dişliye geçirilmemişse motor boşta olarak çalışmaya devam ediyor demektir.

Eğer 1.vitese takılmışsa artık motor kalkışa hazır hale gelmiş bulunmaktadır. Aynı zaman da tekerleklere de iletileri gönderdiğinde siz komutu verdiğinizden dolayı bu eğilimi araç gerçekleştirmektedir. Arabayı yavaşça kaldırabilirsiniz demek anlamına gelir.

Son olarak da sizlere şu bilgileri vermek istiyorum. aracınız hareket etmeden kesinlikle debriyajı kullanmamalısınız. Eğer aracınız hareket halinde ise değerlerinin değişmesinde debriyaj kullanılmalıdır.

Herkese kazasız, belasız mutlu araç kullanmak dileği ile..


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin