Çocukların Tüketmesi Gereken Besinler

0
19

Biliyorsunuz ki bebeklik döneminden erginlik (yetişkinlik) dönemine kadar çocuklarda büyüme ve gelişim mevcuttur. Bu büyüme ve gelişim döneminde çocuğa her önüne geleni yedirmek, ne kadar çok yerse o kadar faydalı olacağına olan kanı toplumumuzda yaygınlaşmıştır. Asıl mesele sağlıklı ve iyi bir beslenme olmalıdır. Özellikle annelere bu anlamda fazlasıyla görev düşüyor. Diş gelişiminden boy uzamasına kadar birçok durum tüketilen yiyeceklerden kaynaklanıyor.

Süt ve Süt Ürünleri

Bebek doğduğu ilk andan itibaren anne sütüyle tanışır. Bebeğin anne sütü alması ileriki yaşlarını da olumlu yönde etkiler. Anne sütünün içindeki doğal antioksidanlar aynı zamanda bebeğin gelişiminde en önemli rol oynadığı gibi hastalıklardan da korunmasına sebep olur. Bebek yaşını doldurduktan sonra ise yavaş yavaş peynir ve yoğurtta çocuğa alıştırılmalıdır. Çünkü çocuğunuzun B12 ve kalsiyum eksikliği buradan sağlanacaktır.

Yumurta

Her sabah kahvaltıdan eksik edilmemesi gereken, çocuğunuzun mutlak alması gereken besinler grubunda yumurta da bulunmaktadır. İçindeki A, B, D, E vitaminleri açısından oldukça faydalı bir besin grubudur. Hatta uzmanlar yumurtanın sadece içini değil kabuğunun da yenmesi gerektiğini söylüyor. Kabuğundaki vitaminin daha faydalı olduğu da biliniyor. Tabii birçok insan kabuğunu yemeyebilir, bunun için ise kabuğu rondodan geçirip toz haline getirdiğiniz taktirde yemeklerin içine azar azar koyabilirsiniz. Böyle tüketmek daha kolay olacaktır.

Balık

Balık, omega 3 açısından besin değeri en zengin yiyeceğimizdir. Çocuklarda beyin gelişiminde etkilidir. Bebeklik döneminden itibaren yani ilk 6 aydan sonra mamanın içine birkaç parça koysanız bile yeterli olacaktır. Ergenlik dönemi de dahil olmak üzere haftada en az bir kere bile balık yedirmek çocuğunuzun daha güçlü, boy uzaması hızlı ve hastalıklara karşı sağlam bir bünyeye kavuşmasına ortam hazırlayacaktır. Bazı çocuklar balığın kokusundan mıdır bilinmez bu besini tüketmekten kaçınıyor, bunun için ise balık yağı haplarından kullanılabilir. Herhangi bir yan etkisi olmayan balık yağlarının kullanımı çocuğa teşvik edilebilir.

Meyve

Vitamin açısından en zengin ögelerden birisi de meyvelerdir. C vitamini deposu olan meyveler çocukları hastalıklardan korumakla kalmayıp şeker ihtiyacını da azaltır. Çocuğunuzun muhakkak bir kaç meyve de olsa sevmesini sağlayın. Fakat yine de sevmiyorsa ona doğal meyve suları yapıp vitamin almasını sağlayabilirsiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin