Çocuklarda Sık Görülen Hastalıklar

0
22

Yüksek ateş çocuklarda sık görülen hastalıklar arasındadır. Ateşe bağlı olarak solunum yolları enfeksiyonu ardından gelişir. İdrar yolu enfeksiyonu, kusma, ishal ve mide enfeksiyonları da çocuklarda sıklıkla görülmektedir.

Akut Solunum Yolu Enfeksiyonu

Çocukluk zamanında en çok görülen ve en çok ölüm sebebi olarak bilinen hastalıktır. Alt ve üst solunum yolları enfeksiyonu olarak 2 çeşidi vardır. Çoğunlukla üst solunum yolu enfeksiyonu gözlemlenebilir. Bunun en önemli sebebi virüslerdir. Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları kendiliğinden geçmektedir. Alt solunum yolları enfeksiyonları daha geç iyileşen hastalıktır.

Ateş-Soğuk algınlığı ve Nezle Durumları

Normal vücut ısısının 36 ila 37.5 derece arasında olduğu bilinir.38 derece üstüne çıkan ateş hastalık için bir belirtidir. Aynı zamanda çocuk hareketli bir durum sergilemişse vücut ısısında artmanın olması normal sayılacaktır. Çocuklarda yüksek ateş büyüklerde olduğundan daha fazla ciddiye alınmalıdır. Üzerini fazla örtmek yanlış bir durum olacaktır. Böyle bir durumda ılık duş aldırılması gerekir.

Orta Kulak İltihabı

Kulak ağrısı ve işitme kaybı ve ateş ile kendini gösterir. Bebeklerde yaşanan kulak iltihaplarında huzursuzluk ve kulak çekiştirme durumu gözlemlenir. Sonbahar ve kış aylarında daha çok nezleden sonra oluşan bu hastalıkher zaman da oluşabilir.

Sinüzit

Burun tıkanıklığı ve iltihaplı akıntılar ile kendini belli etmeye başlar. Daha sonraları yüz bölgesinde şiddetli ağrılara sebep olur. Baş öne eğildiğinde ağrının arttığı gözlemlenir. Göz yaşarması, ağrının bastırılınca artması ve göz etrafında şişlik sinüzitin belirtileri arasında sayılabilir.

Anjin 

Boğaz ağrısı, yüksek ateş ve yutkunamama durumları ile kendini gösterir. Bademcikler üzerine gelen mikropların yerleşerek boğazı şişirmesidir. Öpücük hastalığı olarak da bilinir. Bu hastalığın belirtileri arasında yüksek ateşin yanı sıra boyunda lenf bezlerinde görülen fazla şişme ve bademcikler üzerinde oluşan kötü bir koku tabakası oluşması sayılabilir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin