Çocuklarda Mide Üşütmesi Nasıl Geçer?

0
72

Mide üşütmesi genellikle soğuk yiyecek ve içeceklerin vücuda girmesiyle olur. Sıcak yiyecek ve içecek içip sonrasında soğuk bir yiyecek ve içecek yeme, içme durumunda mide üşütür ve diğer tabirle mide grip olur. Mide üşütmesi sadece soğuk yiyecek ve içeceklerle değil vücut direncinin az olduğu ve yediğimiz yiyeceklerin son kullanma tarihi geçtiği takdirde virüs ve bakteri üretimine geçmesi halinde mide üşütür. Ve bunlara mide üşütmesi deriz.

Çocuklarda Mide Üşütmesi

Çocuklar mide üşütmesi yetişkinlere oranla daha fazladır ve daha etkileyicidir. Çünkü çocuklarda mide gelişimi henüz tamamlanmamış olup en ufak bir bakteride bile mide üşütmesi meydana gelebilir. Sağlıksız yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi bu durumu tetikler. Özellikle yaz aylarında sıkça tüketilen soğuk içecek ve dondurmalar midedeki bakterilerin çoğalmasına sebep olup mide üşütmesine neden olur.

Mide Üşütmesinin Belirtileri;

  • Kusma
  • İshal
  • Karın ağrısı
  • Aşırı derece mide bulantısı

Çocuklarda Mide Üşütmesi Tedavisi Ve Korunması

Çocuklarda mide üşütmesi belirtileri görüldüğü takdirde öncelikli olarak uzman bir doktora görünmek gerekmektedir. Daha Sonrasında çocuklara verilen yiyeceklerin ısı dereceleri kontrol edilip ne sıcak, ne soğuk yiyecek veya içecekler verilmemelidir. Bitkisel çaylar tüketilerek midenin rahatlaması sağlanabilir.

Örnek olarak; nane limon vb. aç karınla soğuk içecekler tüketilmemelidir. Mide Üşütmesinin bir diğer nedeni ise fazla sıvı kaybıdır. Bu gibi durumlarda bol bol sıvı tüketmek mideye faydalı olacaktır. Bol bol su, ayran veya bitkisel çay tüketmek midenizi rahatlatacaktır. Mide üşütmesin de asitli içeceklerden uzak durmak gerekir. Örnek olarak; kola, fanta vb. Sürekli sıvı tüketmenin faydaları ise midenizdeki mikrop veya bakterilerin sıvı takviyesiyle mideden uzaklaştırma olacaktır. Bol bol sıvı içip idrar yapılarak bu mikroplar veya bakteriler yok olacaktır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin