Çocuklarda Empati Kurmanın Yolları Nelerdir?

0
24

Empati Nedir?

Empati, kendini bir başkasının yerine koymak demektir. Bu şekilde onun hissettiklerini anlamış, bir ders çıkarmış oluruz.

Çocuklar Empati Kurabilir Mi? 

Çocuklar, empati kurması gereken başlıca kişilerdendir. Çünkü onların yetişkin insanlar gibi düşünmesi mümkün değildir. Fakat herkesin bildiği gibi, çocukların hayal dünyası çok geniştir ve onlar kendini başkasının yerinde hayal etmekte zorlanmazlar.

Çocuklar Empati Kurmayı Nasıl Öğrenir? ​​​​​​

Çocuklar tek başına empati kuramaz. Onların bir eğiticisi vardır. Kimi çocuğun annesi, kiminin babası, kiminin eğiticisi ise öğretmenidir. Genelde yaptıkları bir hata sonucu yanındaki büyüğünden “empati” kavramını öğrenirler. Fakat bazı çocukların masallardan ve çizgi filmlerden empati kurmayı öğrendiği görülmüştür.

Çocuklar Empatiyi Kimden Öğrenir?

Çocukların empatiyi öğrenmesi, genelde 7 yaşından sonrayı bulur. Yani okula başlama döneminde, öğretmenleri ona doğruyu yanlışı öğretirken empati kurmayı da öğretmiş olacaktır. Fakat denildiği üzre sadece öğretmenlerden değil; anneden, babadan, çizgi filmlerden ve masallardan da bu kavramı öğrenildiği gözle görülmüştür. Peki ya çocuğunuz hâlâ empati kurmayı bilmiyor, ya da öğrenmedi mi? Siz ebeveynler kolaylıkla öğretebilirsiniz.

​​​​​​Çocuğum Empati Kurmayı Bilmiyor, Nasıl Öğretirim?

Çocukların empati kurmayı öğrenmesi tamamı ile öğreten kişi ve çocuğun hayal gücü ile ilgilidir. Çocuğunuzun empati kuramadığını düşünüyorsanız aşağıdaki maddeleri kullanabilirsiniz.

  • Bol bol, ders çıkarıcı masallar ve hikayeler okuyun. Eğer çocuğun okuma, yazması var ise ona okutturun.
  • Çocuğunuzun çizgi film izlemesine engel olmayın. Fakat izleyeceği çizgi filmi beraber seçin. Bu aşamada ders çıkarıcı çizgi filmler seçmeye özen gôsterin.
  • Tanık olduğunuz kötü olaylarda ona empatiyi öğretmeye çalışın.
  • Eğer okula gidiyor ise öğretmenine danışın.

​​​​Ve tabi ki biraz sabredin. Çocuğunuz geliştikçe, her şeyi öğreneceğine emin olun. Ve onu fazla sıkmayın. Zamanlar öğrenecektir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin