Çocuklara Yaklaşım Nasıl Olmalı

0
22

Çocuğa kendinize nasıl davranılması istiyorsanız, çocuğa da öyle davranmalısınız. Azarlamak, bağırmak veya şiddet uygulamak gelecekteki hayatını olumsuz şekilde etkiler. Yumuşak, hoşgörülü anlayışlı bir yaklaşım gelecekteki yaşamını olumlu bir şekilde etkiler. Çocuklara doğruyu söylememek, yüksek sesle tehdit etmek, yerine getirilmeyen sözler vermek, istemediği halde yatmaya veya yemek yemeye zorlamak, sokağa bırakacağını söylemek ebeveynlerin yaptıkları hataların başında gelmektedir.

Çocuğu Sadece Dinlemek Bile Özgüvenini Geliştiriyor

Kendisine şefkatle yaklaşılan çocuk, ebeveyninde aynı şekilde şefkat ve sevgi dolu karşılık verir. Çocuk huzursuz davranışlar sergiliyorsa; Çocukla ve sevgi dolu bir tonla iletişim kurulmalıdır. İlgisini çekecek başka bir konuya geçişi sağlanarak huzursuzluğu giderilmelidir. Aynı şekilde eğer ebeveyn çocukların davranışları ile kontrolünü kaybedeceğini hissederse, sakinleşmesi bekledikten sonra çocukla iletişim kurma yolunu tercih etmelidir.

Anne Babanın çocuğa karşı alaycı, aşağılayıcı, tehdit edici ve azarlayıcı bir tutum sergilemesi çocukta özgüven seviyesinin dibe vurmasına, ankisi yete seviyesinin yükselmesine hatta kendine zarar vermesine bile neden olabilir. Eğer aile tarafından bu psikolojik ve fiziki şiddetin dozu artırılırken, çocuk ilk önce okulda uyumsuzluk gösterir, ders notları dibe vurur. Arkadaşları ile ilişkileri azalarak kesilir.

En sonunda da şiddet eğilimli, serseri tabir edilen grupla ilişki içerisine girebilir. Bu çocuklar maruz kaldıkları fiziksel ve psikolojik şiddeti, aile kurduklarında kendi çocuklarına yansıtırlar. Çocuğun televizyon karşısında oturmasına müsaade edilmemeli, spor yapması ve hareket etmesi için teşvik edilmelidir.

Anne babanın elinde telefon ile sosyal medya hesaplarına girip, internette sörf yaparken çocuğa telefon ile çok vakit geçirdiğini söylemek tutarlı bir davranış değildir. Çocukların yanında eşinizle tartışmayın.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin