Çilingir Kapıyı Nasıl Açar ?

0
52

Hakikaten çok garip bir meslek şu çilingirlik. Bugün öğlen gibi annemi görmek için Mall of İstanbul’a doğru giderken, yolun yarısında fark ettim anahtarlarımı evde unuttuğumu. Şans bu ya, ev arkadaşım da Kocaeli’ye dönmüştü! Hemen bir telaş ile onu arayıp ne zaman geleceğini sordum lakin hiçbir şeye yaramadı. Zira telefonda bugün işi çıktığını ve yarın geleceğini belirtti.

Bu durum benim için sıkıntı oluşturmazdı. Nihayetinde Mall of İstanbul’da annem ve teyzemlerin yanında bir gece kalmış, iyice özlem gidermiş olurdum.

Her neyse..

“Yapacak bir şey yok” gibisinden söylene söylene annemlerin yanına vardım. Güzelce edilen bir kahvaltının ardından küçük teyzem, kuzenimin de kedi aldığını söyledi. İşte o an düştü kalbimin tam ortasına Alex’in yokluğu. Kendi hatamdan ötürü onun evde sabaha kadar aç kalmasına müsaade edemezdim, etmemeliydim.

Kısa bir düşünme maratonunun ardından hemen internet üzerinden bizim muhitte bir çilingir bulup, telefon ile iletişime geçtim. 40 Türk Lirası gibi bir ücretle halledebileceklerini söylediler. Bunun üzerine ikinci bir “yapacak bir şey yok” söylemiyle 146M‘ye binip eve geldim. Çilingiri aradım 20-25 dakika sonra kapımın önüne vardılar.

Çantadan broşür büyüklüğünde kart gibi bir şeyi çıkartıp kapının arasına soktu. Sonrasında farklı, ufak anahtar tarzında bir aletle kapıyı açmayı denedi ve iki üç denemenin ardından kapı kolayca açıldı. Ben bir yandan büyük mutluluk yaşarken öte yandan “nasıl açıldı lan böyle ?” diye düşünmeye başladım.

Hani açılacağını zaten biliyordum da açıkçası bir 10 dakika da sürer diye tahmin ediyordum. Çok kolay pes etti bizim kapı. Üstelik evin benim olup olmadığını falan da bilmiyorlardı, nasıl iş anlamadım. İstanbul gibi itin, çakalın cirit attığı bir şehirde bu işlerin böylesine kolay yürümesi, çok tehlikeli bence..


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin