Çekilişlerde Sıradanlığın Getirdiği Doygunluk

0
51

Bundan 4-5 hatta 6-7 sene evvelini yaşayanların bileceği üzere; internet dünyasında eskiden bir açlık vardı. İnsanlar nerede bir kampanya veya çekiliş görse hurra saldırıyor adeta yağmalıyorlardı. Çok net hatırlıyorum; blog’lar üzerinden yapılan ve ödülü toplasan 5 Türk Lirası bile etmeyecek çekilişlere dahi yüzün üzerinde katılım oluyordu. Peki şimdi ne değişti, neden etkinlikler artık eskisi gibi ilgi görmüyor ?

Açıkçası bunun tek bir nedeni olduğunu düşünmüyorum. Konu üzerine fikir yürütmek çok da zor olmadığı için, madde madde birlikte tartışalım istiyorum.

Sıradanlık ve Eksik Bilgi

İlgisizliğin sebeplerini düşündüğümüz vakit; benim en çok mantığıma yatan, başlıkta da belirttiğim gibi; doygunluk hissi oldu. Çekiliş ve benzeri etkinlikler o kadar fazla yapıldı ki; artık insanlar için sıradanlaştı.

Öte yandan eskiden internet dünyasında var olan “eksik bilgi“‘nin günümüzde tamamlanmasıyla beraber de etkinliklere olan ilginin azalması doğru orantılı oldu. Örnek vermek gerekirse; eskiden insanlar önce bedava hosting veya domain bulur, ondan sonra içeriği oluştururdu. Eğer bedavaya bulduğu hosting ASP ise ona uygun altyapıda site açar, PHP ise ASP’nin yüzüne bakmazdı. İşi bilen, bilinçli insan sayısı az olduğu için bu tarz etkinliklerden gelecek hediyeler büyük önem taşımaktaydı. Zira siz işi bilen adama 100 MB Alan, 1 GB Bandwith olan hostingi çekiliş ürünü diye sunarsanız, o adamın ilgisini çekemezsiniz.

Günümüzde işi bilen insan sayısı çoğaldığı için de düzenlenen etkinliklere; 5-10 kişinin zar zor katıldığını görmekteyiz.

Sanal Dünya Artık “Öcü” Değil!

Günümüzde 11-12 yaşındaki küçük kardeşlerimizin dahi site açtığını, kendi projelerini yayınladıklarını görüyoruz. Ben de dahil olmak üzere pek çoğumuza taş çıkartacak bu miniklere hepiniz denk gelmişsinizdir herhalde öyle değil mi ? Peki bundan 6-7 sene evvel neden yoktu bu minikler (varsa da bir elin parmaklarını geçmezdi) ? Çünkü sanal dünya insanlara “öcü” diye öğretiliyordu. Bakın bilinen birkaç efsaneyi söyleyeyim; “internetten alışveriş yapma %100 dolandırılırsın”“geçen arkadaşın oğlu internetten alışveriş yapmış adına kredi çekmişler”“internete adını soyadını yazma kullanıp, adına şirket kurarlar”vesaire vesaire, tanıdık geldi mi ? Biz böyle büyüdük ama bu büyüklerimizin suçu değildi. Ülke olarak; teknolojiyi her zaman geriden takip ediyor olmamızın yanına sorgulamadan korkan yapımız da eklenince sonuç bu oluyordu.

İnternetin kullanım oranının artmasıyla bu tablo yavaş yavaş kayboldu. Artık yetmişlik dedelerimizin, ninelerimizin dahi Facebook hesapları olduğunu görmekteyiz. İnsanlarda oluşan bu “bilinçli internet kullanımı” beraberinde piyasayı da hareketlendirdi tabii ki. Az önce örnek verdiğim gibi; “100 MB Alan, 1 GB Bandwith“‘e sahip bir hostingi çok çok ucuza, en güvenli şekilde alabileceğini gördü kullanıcılar. Bu sebeple ürünü bu olan çekilişleri direk es geçmeye başladılar. Haklılar mı ? Dibine kadar.

Artık internete para yatırmaktan korkmayan bir kitle var ve onları kandırmak öyle kolay değil.

Markalar Sektöre Giriş Yaptı!

Bundan 7 sene evvel bir blog yazarı düzenlediği bir çekilişte Apple, Samsung veya Asus marka bir cep telefonu hediye etseydi ortalık ayağa kalkardı. Bakın abartmıyorum binlerce kişi katılırdı, yıkarlardı o blog’u. Şimdi ise birçoğumuz böyle bir etkinlik gördüğümüzde normal karşılıyoruz. Çünkü artık markalar dibimizde, bizimle yaşıyor. Sanal dünyanın gücünü fark ettiklerinden ötürü bu tarz etkinlikleri düzenlemeye bizi bizzat onlar teşvik ediyor.

Bilmeyenler için söyleyeyim; o düzenlenen büyük çaplı etkinliklerin çoğu sponsor destekli oluyor. Yani telefonu bizzat marka kendisi gönderip, bir nevi “al sana telefon, git çekiliş yap.”diyor. Bu da benzeri etkinliklerin çoğalmasına sebep olup, olayı fazlasıyla sıradanlığa yaklaştırıyor.

Sonuç

Etkinlikler her zaman ilgi görmeye devam edecek, etmeli de ama burada önemli olan husus; ulaştığı, yakaladığı kitledir. Artık lütfen 5-10 yorum gelsin, Facebook’ta 5 kişi siteyi paylaşsın diye çekiliş düzenlemekten, insanlara tırnak içerisinde 5 Türk Lirası dahi etmeyecek hostingleri “hediye” diye vermeye çalışmaktan vazgeçin. Herkesin sponsor desteği veya maddi gücünün olmadığının farkında olarak; “20 Liralık hosting vereceğine 20 Liralık kitap hediye et, fayda sağlasın” demek istiyorum.

Eğer içerikler farklılaşırsa etkinliklerin tekrar önem kazanacağını düşünmekteyim. Örneğin; bayan blog’larına göz gezdirdiğim vakit; kozmetik ürünlerine acayip düzeyde rağbet olduğunu görmekteyim. Gerçi yakında onun da cılkı çıkacaktır.

Ne diyelim ? Her şeyin hayırlısı…


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin