Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Hazırlanır?

0
118

Türklerin vazgeçilmez içeceklerinden birisi olan Türk Kahvesi nasıl hazırlanır bundan sizlere bahsetmek istiyorum.

Bu kahve çeşidi yalnızca türklere özgü bir içecektir. Bunun yanı sıra kahvenin içerisinde kafein olduğundan dolayı uyku açma özelliği de vardır. Neyse lafı fazla uzatmadan sizlere Bol Köpüklü Türk Kahvesi nasıl hazırlanır hemen söylemek istiyorum.

Malzemeler

1 adet kahve

1 çay bardağı su

Şeker

Cezve

Fincan

Bol Köpüklü Türk Kahvesi Nasıl Hazırlanır?

Her ne kadar bugün bile her şey teknolojiye dönüşse de kahve hazırlama makineleri mevcuttur. Ancak burada sizlere anlatacak olduğum eski usulden geleneksel orta şekerli ve bol köpüklü 1 kişilik Türk Kahvesinden bahsedeceğiz.

Öncelikle oda sıcaklığındaki su ile hangi fincanı kullanıyorsanız içerisine suyu koyun. Ardından bu suyu cezvenizin içine boşaltın. Burada anlatılan kahve orta şekerli olacaktır. Sizler istediğiniz düzeyse şekerini ayarlayabilirsiniz.

Çay kaşığı ile 2 tane olmak kaydıyla cezvenin içerisine şeker koyun. Şeker de toz şekeri tercih edin ki su soğuk olduğu için erimesi daha kısa sürer. Şimdi sıra kahveyi koymaya geldi. Kahvenin üzerine gelip tepeleme olarak yine 2 çay kaşığı ile dolu dolu kaşığı cezvenin içine koyun. Cezveyi ocağa vermeden önce biraz karıştırın. 10-15 saniye kadar karıştırdıktan sonra düşük ateşin altına koyarak ısıtmaya bırakın.

Tekrar tekrar karıştırmanıza gerek yoktur. Kahve pişmeye başladıkça üstü göz göz olacaktır. Zaten bunu kendiniz de gözlemleyebilirsiniz. Şimdi kahvenin fokur fokur kaynamasını beklemeyeceğiz. Dediğimiz gibi cezvenin içerisinde kahve göz göz oluşmaya başladığında bir tatlı kaşığı yardımıyla üstündeki bu tortu görünümlü kısmı alarak fincanın içine atıyoruz. Bu işlemi bir kaç tekrarladıktan sonra tekrar cezvenin içerisinde köpük oluşmasını bekleyin.

Yine tekrar dan aynı şekilde kahvenin ateşin üstünde yavaş yavaş köpüklendiğini göreceksiniz. Çok fazla kaynatmanıza gerek yok. Kısık ateşte bile olsa yeterlidir. Şimdi aynı işlemi tekrar uygulayıp fincanın içine üsteki köpükleri tekrar koyun. Yine fokur fokur kaynatmadan servise hazır hale getirmelisiniz. Aksi taktir de kahvenin tadı acımsı bir hal alabiliyor. Şimdi kahvemiz hazır cezveden fincana yavaş bir şekilde dökün. Hızlı bir şekilde döktüğünüz taktir de daha önce dökmüş olduğunuz köpükler kaybolacağı için yavaş ve sakince dökmeniz de fayda var.

İşte hanımlar ve beyler tek yapmanız gereken şey bunlar.. Herkese afiyet bal şeker olsun diyorum. 🙂


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin