Bol Köpüklü Ayran Nasıl Hazırlanır?

0
113

Arkadaşlar merhaba, bu konumuz da sizlere bol köpüklü ayran nasıl hazırlanır ve yapılır hemen bu konuyla ilgili olarak paylaşım da bulunmak istiyorum.

Ayran hem vücudumuz açısından doğal besin kaynağıdır. Tansiyon hastası olanlar için hemen tuzlu ayran içirtilmektedir. Sizler için bol köpüklü ayran nasıl yapılır hadi gelin hep birlikte göz atalım.

Arkadaşlar özellikle yaz aylarında serinlemek için hem sağlıklı bir içecek olduğundan dolayı ayran daha çok tercih sebebi olmuştur. Ayran her yaşta rahatlıkla içilebilmektedir. Herhangi bir yan etkisi de bulunmamaktadır. Tamamen doğal ve mineral kaynağı bakımından zengin besinleri de içerisinde barındırmaktadır.

EVDE KENDİNİZ NASIL KÖPÜKLÜ AYRAN YAPARSINIZ?

Önce kısaca sizlere malzemeler den bahsedeceğim.

* Kişi başı olmak kaydı ile 2 yemek kaşığı yoğurt
* 1 su bardağı soğuk su
* Kişi başı 1 yemek kaşığı süt
* İsteğe bağlı olarak tuz (miktarı göz kararı ile kendiniz ayarlayabilirsiniz.)

Bol Köpüklü Ayran Tarifi:

Evet arkadaşlar yukarıda sizlere malzeme listelerini ilettik. Yapımı son derece basit ve kolaydır sizleri hiç bir şekilde yormaz. Zaten çoğu hanım ve beyler bunun nasıl yapılacağını bilmektedir. Bizler de sizler için bilmeyen arkadaşlarımıza yol göstermek maksadı ile tarifini açıklamış bulunmaktayız.

Bu işlemleri yapmak için önce malzemelerinizi bir kaba koyun el ile karıştırmayın. Bunun yerine çırpıcı kullanın nedeni ise çırpıcı kullandığınız da çırpma işlemi yaparken ayranın yavaş yavaş köpürdüğünde sizler de şahit olacaksınız. Ancak bunu yaparken yoğurdun en dibe çökmesini de engellemeniz gerekmektedir. Eğer yanlış bir şey yaparsanız ayran sıvı haline geldiğinde tortu gibi yoğurt kalabiliyor.

Evet işte bu kadar hanımlar ve beyler artık ayranınız içmeye hazır hale gelmiştir. Eğer ki bir yaz gününde ise dilerseniz isteğe bağlı olarak içerisine 2 buz koyarak daha serin bir halde ayranınızı içebilirsiniz. Herkese afiyet olsun..


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin