Bir Web Sitesinin Ne Kadar Ziyaret Edildiğini Öğrenme

0
102

Arkadaşlar özellikle bu konumuz webmaster arkadaşlarımızı ilgilendirmektedir. Özellikle yoğun iş temposundan biraz pratik yollar arayabiliyoruz.

Ek iş olarak yaptığınızı var sayarsak bu işi sitenize günlük ne kadar ziyaretçi alabilmişiz hemen bundan bahsedeceğim.

Öncelikle bir web sitesi kurup yönetmek oldukça zahmetli ve uzun soluk getiren bir iştir. Ek gelirden ziyade site ile ilgilenmezseniz ne bir ziyaretçiniz olur ne de site üzerinden para kazanmaya başlarsınız.

Ek iş diyoruz sürekli ama aslında 2 iş birden yürümez ya reel deki işini bırakıp siteniz ya da siteleriniz ile ilgileneceksiniz. Ya da şu anda çalıştığınız yerde devam edeceksiniz. Ancak şunu da önemli bir not olarak sizlere belirtmek istiyorum.

Böyle bir durum da güncel konuları da takip edemeyeceğiniz için sitenize fazla ziyaretçi kaynağı da sağlayamazsınız. Bu hem sizin için olumsuz bir durum olur hemde arama motorlarının gözünde pek iyi gözükmezsiniz.

Şimdi ise sizlere bahsetmek istediğim bir konuya açıklık getirmek istiyorum. Bir Web Sitesinin Ne Kadar Ziyaret Edildiğini Nasıl Öğreniriz?  hemen kısaca bu konu üzerinde durum siz yeni başlayan webmaster arkadaşlarımıza bir rehber olması açısından bilgilendirme yapmak istiyorum.

Web internet sitelerini analiz eden online bir çok site aslında arama motorlarında mevcuttur. Ancak sitenizi böyle aramalar yaparak riske atmayın. Google ‘ın kendi yazılımlarından birisi olan Google Analytics adlı programı sizlere öneriyor ve tavsiye ediyorum.

Ben net dünyası ile 2010 senesinde tanıştım arkadaşlar bu analiz programı o zamanlar bu kadar gelişmiş ve detaylara sahip değildi. Zaman içerisinde Google yetkilileri bizlere en iyisini sunabilmeleri için en iyi hale getirdiler.

Tekil ve çoğul ziyaretçilerinizi anlık sitede dolaşan kim varsa hemen göstermektedir. Günlük, haftalık ve aylık olmak üzere ziyaretçilerinizi bu sayfa ekranından kolayca takip edebiliyorsunuz. Bende sitelerim de bu Analizi kullanmaktayım. Sizler de eğer kullanmıyorsanız aşağıda verecek olduğum linkten tıklayıp hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Yapmanız gereken üye olmak ve size verilen kodu internet sayfanıza yerleştirmektir. İşte bu kadar basit ve kolay. Bunun dışında hiç bir yazılım ya da program önermiyorum.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin