Beyin Tümörü Baş Ağrısı Yapar Mı?

0
23

Baş ağrısı beyin tümörlerinin en sık ve belirgin olarak görülen belirtisidir. Ne kadar kan basıncı sebebi ile beyinde oluşan basınç ile meydana gelen baş ağrıları olsa da, bazı baş ağrıları tümör sebebi ile de olabilmektedir. Bu tümörleri yalnızca baş ağrısı ile farkına varmak olanaksızdır… Kafatası içi sıkı sıkıya dolu bir yapıdır. Beynin tamamen oturduğu kafa tasında, anormal hücrelerin gelişimi ile meydana gelen fiziksel ve anormal büyümelere beyin tümörü adı verilir.

Beyin tümörü oluşumu bu şekilde olduğu için beyine ve beyin sinirlerine direnç ve baskı yapar. Beyin sinirlerinde meydana gelen baskı hastanın başının ağrımasına sebep olur. Beyin tümörü her yaşta oluşabilir. Ayrıca bu tümörler kötü huylu, yani kanser olabilir de olmayabilir de. Kanser olanına kötü huylu, kanser olmayanına ise iyi huylu tümör adı verilir. Beyin tümörleri ile alakalı olan baş ağrıları, diğer baş ağrılarından ayırt edilmesine yardımcı olan ek belirtilere yol açar.

Zonklama Tipi Tümör Baş Ağrısı

Bu tür baş ağrısı durumu birçok baş ağrısında görmek mümkündür. Damar spazmı sebebi ile meydana gelen bu baş ağrısı sıklıkla beyin tümörü var olan hastalarda görülebilmektedir. Beyinde bulunan tümörlü bölge büyüdükçe beyin ve beyin damarlarının sıkışmasına sebep olur. Beyni sıkıştırarak damar genişliğinin küçülmesine ve daralmasına yol açan bu durum neticesinde kan akışı daralan damara baskı yapar.

Bu baskı ise beyin sinirlerini uyararak baş ağrısına neden olur. Zonklama tipi baş ağrısında düzensiz ve değişik bir ağrı şekli görülmektedir. Birden hafifleyip daha sonra aniden artan baş ağrısı sıkışan damar tümörünün basıncından sıyrılana kadar devam eder. Beyninde tümörden kaynaklanan baş ağrısı çoğunlukla bulantı ve kusma ile birlikte kendini gösterir. Kusarak rahatladım ifadesi, beyin tümörünün tipik belirtisidir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin