Beyazlamış Olan Saçlar Eski Haline Nasıl Gelir?

0
22

Doğanın kanunu olan saçın beyazlaması genellikle ilerleyen yaşlarda meydana gelir. Saçın beyazlaması aslında derideki pigment hücrelerinin ölmesinden kaynaklanır. Pigmentlerin ölmesi saça renk vermemeye başlar bu evrede ise saç da beyazlaşma meydana gelir. Bazı kişilerde erken beyazlamada oluşur 30’lu yaşlarda da genetik olarak beyazlamada meydana gelebilir. Bu durum kişiye rahatsızlık vermez fakat psikolojik olarak rahatsızlık verir.

Saçların genellikle beyazlamasının nedenleri başta stres, üzüntü, sigara, alkol, dengesiz beslenme, vitamin eksikliği, hava kirliliği, kullanılan şampuanlar, yapılan saç boyaları neden olmaktadır. Ani oluşan travmalarda ya da alınan ani haberler, duygusal yaşanılan şoklar, aşırı üzüntü yaşamak saçların çok hızlı beyazlamasına neden olur. Peki ya bu beyazlamaya nasıl bir çözüm bulunmalıdır. Başta beslenme gelmektedir. Kişi beslenmesine çok dikkat etmelidir.

Kırmızı et, yoğurt, domates oldukça çok tüketilmelidir. Sabah kahvaltılarının düzenli olarak yapılması gerekir masadan peynir ve bal eksik olmamalıdır. Bakır içeren yiyecekler tüketilmelidir mesela ay çekirdeği, badem, yumurta sarısı, yengeç, kaju fıstığı bol miktarda tüketilmelidir. Bunların yanında saçlarınıza haftada 3 gün gül yağı, badem yağı, dut yağı sürmenizi öneririz bu şekilde saçların beyazlamasını önlemeye yardımcı olur.

Beyazlamayı önleyici bitkisel bir diğer çözüm ise yeşil kabak. Yeşil kabak dilimlendikten hemen sonra kurutulmaya bırakılmalıdır kuruduktan sonra üzerine yağ dökerek saça masaj yapılarak hem saçların beyazlamasını önlemiş hem de saçın daha sağlıklı beslenmesine yardımcı olursunuz. Bu şekilde yapılan kürler saçın daha geç beyazlamasını sağlar. Halk arasında çok bilinen Bektaşi üzümü de saçın beyazlamasına engel olmaktadır.

Bektaşi üzümü içerisinde oldukça güçlü bir antioksidan içerir. Bu bitki saçlar henüz beyazlamaya başladığı evrede kullanılırsa daha iyi bir etki yaratabilir. Bektaşi üzümü ayrıca saçtaki pigment hücrelerinin ölmesini de engeller. Saçların belli kimyasal ihtiyaçlarına dengelemek ve bu ihtiyaçları da giderdiğimiz vakit eskisi gibi bakımlı ve canlı saçlar olmasını bizler de sağlayabiliriz.

Bu açıdan da gerekli kürleri saçlarımıza uygulayarak bütün bu sağlıklı saçlara yeniden kavuşabilir ve eskisi gibi de siyah saçları elde edebilirsiniz. Ayrıca uzmanlara da danışarak bu sorunu ortadan kaldırmak mümkündür.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin