Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir?

0
11

Çay birçok sohbetin baş aktörü durumundadır. Ülkemizde en sık kullanılanı hemen her evde bulunan siyah çaydır. Sonraları metabolizmayı daha çok artırması sebebiyle diyet listelerinde siyah çayın yerini yeşil çay almıştır. Şimdilerde de trend beyaz çaydır. Aynı bitkiden elde edilen bu çay çeşitleri arasında en yenisi olan beyaz çay yüksek antioksidan içermektedir.

Aynı Bitkinin Ürünleri

Çay Camelliasinensis adlı bitkinin yaprakları toplanarak üretilir. Toplanırken seçilen yapraklar ve işlenme farkı nedeniyle siyah, yeşil, beyaz olmak üzere farklı ürün elde edilmektedir. Beyaz çay üretebilmek için bitkinin henüz tam açılmamış ve olgunluk kazanmamış yaprak tomurcuklarının zamanı geçirilmeden toplanması gerekir. Bu tür yaprakların üzerinde minik beyaz tüyler bulunmaktadır. İşte beyaz çaya adını veren bu beyaz tüylerdir. Beyaz çay hafif aromaya ve yumuşak bir içime sahiptir.

Hangi Hastalıklarda Kullanılması Faydalıdır?

Bitki çayları arasında birden popüler hale gelmesinin nedeni az işleme tabi tutulması, daha az oksitlenmesi ve daha yüksek oranda antioksidan içermesidir. Araştırmalar yeşil çayın kanserli tümörleri küçülttüğü veya kanser olma riskini azalttığı yönündedir. Edinilen bilgilere göre Amerikan Kanser Derneği tarafından beyaz çay meme kanseri olup atlatanlara kanserin yeniden ortaya çıkıp dağılmaması için önermektedir.

Polifenoler Ve Kafeinin Etkileri

Beyaz çayın içeriğinde siyah çaya göre daha fazla bulunan kateşin adlı maddeler damar ve kalp sağlığını olumlu etkilemektedir. Antioksidanlar sebebiyle cilt sağlığı üzerinde de belirgin olumlu etkilere sahip olup yaşlanma karşıtı olarak kullanılmaktadır. Beyaz çayda bulunan kafein ve polifenol adlı kimyasallar metabolizmayı hızlandırmakta ve kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. Ulusal Obezite Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma sonucunda beyaz çaydaki epigallocatechin-3-gallat adı verilen polinefol türü, yağ hücrelerinin oluşmasını baskılayarak yağ birikimini engellediği bildirilmiştir. Kafeinin de metabolizmayı hızlandırdığını bilmeyen yok gibidir. Bu özellikleri nedeniyle kilo verme konusunda beyaz çay iyi bir yardımcıdır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin