Besin Değeri Yüksek Olan Gıdalar ve Yiyecekler

0
14

Sağlıklı bir hayat sürmenin yolu her şeyden önce bilinçli beslenmeden geçer. Sofralarda protein ve lifli gıdalara yer vermenin önemi büyüktür, özellikle diyet yapanların doğru besinlerle beslenmesi gerekir. Hangi besinler neye iyi gelir sorusuna cevap bulacağız bu makalede. Saç sağlığından tutun, göz sağlığına kadar besinlerin farklı farklı iyi geldiği bölgeler vardır.

Protein Bakımından Zengin Besinler Nelerdir?

Protein denilince akla ilk gelen şüphesiz ki ettir. Balık ve kümes hayvanları verilecek ilk örneklerdir. Ancak parazit oluşumunu engellemek için iyi pişirilmiş olması gerekir. Küçük yapısına rağmen yumurta hafife alınmayacak şekilde protein içerir, hatta örnek proteindir. Peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri de protein bakımından zengindir ancak protein de her besin gibi yeterli miktar da tüketilmelidir. Besin değeri yüksek olan gıdalar ve yiyecekler arasında proteinden hemen sonra gelen lifler ve vitaminler sağlığımız için yeterli miktarda mutlaka alınması gereken besinlerdir. Bunlara örnek olarak ise kuru meyveler, kepekli ekmekler, C, E ve K vitaminleri, folik asit, potasyum bulunan meyveler lif açısından zengin meyvelerdir.

Demir Bakımından Zengin Besinler Nelerdir?

Ispanak, kuru incir, badem, kuru üzüm ve yulaf gibi örnek gösterilecek besinler demir bakımından oldukça zengindir. Demiri de yeterli miktarda sağlayamazsak demir eksikliği hastalığı ile karşı karşıya kalabiliriz. Demir eksikliği dünya da en çok görülen bir kansızlık türüdür ve eksikliğinde yaşam kalitemiz ciddi anlamda düşer. Besin değeri yüksek olan gıdalar ve yiyecekler almak, örnekler de verdiğimiz gibi tamamen doğal beslenmeden geçiyor. Bilinçsizce beslenmek yaşam kalitemizi düşürebilir ve beklenmedik hastalıklara davetiye çıkarır. İnsanların bu konu da bilinçlenmesi için seminerler düzenlenmelidir. Dünya da hızla büyüyen obezite hastalığının sebebi bilinçsiz ve sağlıksız beslenmektir. Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için doğal beslenmeye yönelmek en doğrusudur.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin