Bebeklerin Altı Nasıl Temizlenir?

0
7

Bebeklerin altını temizlerken dikkatli olmak gerekiyor.Bir bebeğin cildi normal yetişkin insana göre daha hassastır bu yüzden alt temizliğini dikkatli yapmak gerekir.Günde 6-7 defa bebeğin altı temizlenmesi gerekiyor.İyi temizlenmeyen bebeklerin altı cilde zarar verdiği gibi bebeğin uyku problemini ide meydana çıkarır.

Bebekler çok hassas olduğu için aşırı derecede sert davranılmaması gerekir.En etkili alt temizliği suyu kaynatıp ılıtarak pamuk bir bezle bebeğin altını temizlenmesidir.Burada annelere önemli görev düşüyor.

Alt Temizliğin Önemli Noktaları

Kullanılan bezin çok sert olmaması gerekir.Temizliğe başlamadan önce eller mutlaka hijyenik bir şekilde yıkanmalı.Bebeğin cildini tahriş etmemeye özen gösterilmelidir. Aslında basit gibi görünen bebeğin alt temizliği aslında önemlidir. Kumaş bezlerin iyi yıkanıp kurutulması ve dezenfekte edilmesi gerekir.

Temizliği her zaman önden arkaya,bebeğin yüz üstü yatırdığınızda yukarıdan aşağıya doğru yapılması gerekir. Bebeklerin çoğu özellikle erkek bebekler bez açıldığında hissettikleri serinlikle çiş yapmaya meyillidir, bunun için bezi biraz gevşetip beklemek gerekir. Bebeklerin alt temizliği sürekli aynı taraftan yapılmamalıdır.Bu bebeğin cildine zarar vererek bebeğin huzursuz olmasına neden olur.Bebeğin altını temizlemeden önce ulaşmanız gereken malzemeleri yanınıza koymalı, bebeği boş bırakmamalısınız.Aksi takdirde bu boşluk bebeğin düşmesine neden olabilir.Hava almayan, yıpranan bez bebeğin pişik olmasına yol açar.Bebeğin cildi hassas olduğu için dikkatli bir şekilde temizlemek gerekir, aksi taktirde bebeğin cildine zarar vermiş olur.

Bebeklerin Altı Nasıl Temizlenir?

Bebeğin alt temizliği cinsiyetine göre değişir. Pişik önleyici kremler kullanmak gerekir. Bebeklere yemek vermeden önce alt temizliğini yapmak gerekir, bu yöntem bebeğin rahat etmesine neden olur. Göbek bağının tahriş olmaması için özel bezler kullanılması gerekir. Bebek bezlerin mümkün olan emici özelliği bulunan bezlerin tercih edilmesi gerekir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin