Bebeklerde Pişikle Nasıl Mücadele Ederiz?

0
22

Yeni doğan bebeklerin bakımı ve temizliği onların gelişimi için oldukça önemlidir. Bebekler doğru ve düzenli temizlendiği zaman rahat uykuya dalarlar ve daha az fiziksel sorunlar yaşarlar. Altı kirli olan bir bebek uykuya dalmakta güçlük çeker. Çoğu anne ve babanın yaşadığı ortak bir problem olan pişik bebeklerin poposunda oluşan kırmızı ve hafif kabarcıklardır.

İdrarın amonyakla birleşmesi ve uzun süre bebeğin poposunda havasız kalması sonucu ortaya çıkar. Peki,bebekler de pisikle nasıl mücadele ederiz? sorusunun en doğru cevabı nedir? Her anne ve baba için bebeğin canının yanması stresli bir hale gelir. Özellikle altı değişirken canı yanan bebek huysuzlaşarak agresifleşebilir. Bu yüzden pişik için gerekli önlemler alınmalı ve gerekli tedavi uygulanmalıdır.

Pişik Olan Bebeklere Neler Yapılmalıdır?

Bebeğin poposunun havasız kalması pişiği aşırı derecede ilerletmeye neden olur. Bununla beraber bebeğin ıslak beze cildinin sürtünmesi canının yanmasına ve pişiğin çoğalmasına neden olur. Bu yüzden ilk yapılacak iş bebeğin poposunu ara ara havalandırmak olmalıdır. Bebeğin altı sürekli temiz ve kuru olacak şekilde düzenli değiştirilmelidir. Özelikle kaka yapan bir bebeğin bezini değiştirmek için zaman kaybetmemek gereklidir. Alkol içeren ıslak mendil kullanımı özellikle pişik evresinde en aza indirilmelidir.

Hatta alkol içerenler kullanılmamalı, anne çok mecbur kaldıysa alkolsüz ıslak mendiller kullanmalıdır. Bebeğin altı her değişimde ılık su ile yıkanmalı ve iyice kurulanmalıdır. Ardından kuru cilt üzerine pişik kremi sürülmelidir. Islak ve nemli cilde pişik kremi sürülmesi pek doğru olmaz. Pişik kremi iyileştirir düşüncesiyle bol bol sürülmeden tek tabaka halinde sürülmelidir. Bebeğin altının sürekli temiz olması iyileşme sürecini hızlandırır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin