Bebeklerde Gaz Sıkıntısı Nasıl Giderilir?

0
9

Bebeklik döneminde anne babaların korkulu rüyalarından birisi de bebekte gaz sıkıntısı olmasıdır. Günde 14 ile 35 kez gaz çıkarmak yetişkinler için olduğu kadar bebekler içinde gerekli ve normaldir.

Bebeklerde gaz sancısı neden oluşur?

Çocuğun beslendiği gıdaların yeterince parçalanmadan yutulması ve çocuğun hava yutması neticesinde gaz oluşur. Bu durum normal olmakla birlikte biriken gazın bir şekilde dışarı çıkarılamaması gaz sancısı oluşmasına neden olmaktadır. Meyve suları ve katı tahıllar bebekte gaz oluşmasına neden olan başlıca besinlerdir.

Bebekte gaz sancısı olduğu nasıl anlaşılır?

Bebekte belli saatlerde oluşan inleme, ıkınma, sık emmek isteme, normalden fazla ağlama gibi durumlar bebekte gaz olduğunu düşündüren bazı belirtilerdir.

Bebekte gaz oluşmaması için neler yapılabilir?

Bebekte gaz oluşması son derece normal olmakla birlikte bu gazın az oluşması ve oluşan gazından daha rahat çıkarılabilmesi için iki yöntem bulunmaktadır. Bunlardan birincisi bebeği dik pozisyonda tutmaktır. Böylece alınan besin midede daha alt kısımlara ulaşacak ve gazın yukarıda kalmasıyla gaz birikmesi engellenmiş olacaktır.

Bebeklerde Gaz Sıkıntısı Nasıl Giderilir?

Bebeklerde gaz sıkıntısı oluşmaması veya oluştuysa bu gazın giderilmesi için bazı yöntemler bulunmaktadır. Bunlar;

  • Bebeğin omzu dik pozisyonda tutularak sırtına ritmik vuruşlar yapılması oluşan gazın giderilmesini sağlayacaktır.
  • Bebek sırt üstü yatırılır. İki bacağından tutularak ritmik şekilde bebeğin karnına doğru çekmesi sağlanır. Bisiklet sürer gibi yapılabilecek bu hareketle birlikte çocuğun gazı çıkartılır.
  • Bebeğin karnı omzumuza gelecek şekilde yatırılır. Ve sırt bölgesine ritmik vuruşlar yapılır. Bu vuruşları yaparken omzumuzun bebeğin karnına hafif baskı uyguladığından emin olmamız gerekmektedir. Böylece gaz çıkarılmış olacaktır.
  • Bir diğer yöntem de pek tavsiye edilmese de bebeğin gazı çıkaramadığı durumlarda son çare olarak ilaç kullanımıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin