Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Sorunu Nasıl Giderilir?

0
9

Bebeklerde burun tıkanıklığı doğumdan itibaren dünyaya ayak uydurabilme çabası ile ortaya çıkar. Genellikle kış mevsiminden en çok etkilenenler bebekler olur. Sinüs boşluklarının kolay iltihaplanabilmesi sebebi ile sinüzit gelişir ve bebekte burunda tıkanma ve akıntı gibi sorunlara neden olur. Özellikle geceleri bebekler nefes almada ciddi sorun yaşarlar ve uyuyamazlar. Burun tıkanması burun mukoza ve boşluklarının mikroorganizmaları tutabilmek amacı ile salgıladıkları mukus salgısının fazlalaşması ve burun boşluğunu doldurması ile gelişen bir tablodur. Bebeklerde yetişkinlere oranla daha sık rastlanır. Çeşitli ilaçlar kullanarak bu sorunu geçici olarak halledebilirsiniz ancak üşüttüğü sürece bu durum kış mevsimi bitene kadar tekrarlanabilir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Sorunu Giderme Yöntemleri

  • Bebeklerde burun tıkanıklığı sorunu bazen geçici olduğu gibi bazen de çeşitli hastalıkların komplikasyonu sonucu oluşan ve kalıcı olabilen bir durum haline gelebilir. Bu bebeklerde burun tıkanıklığının nedenlerinin çok iyi bir şekilde araştırıldıktan sonra tedaviye başlanması gerekir.
  • Bazı tıkanıklıklar burnun yapısal ve fiziksel olarak bozukluğundan da kaynaklanabilir. Bu gibi durumların anne karnında derhal tespit edilerek önlem alınması gerekir. Bebeklerde burun tıkanıklığı sorunu tıbbi tedavi ile çözülür. Burun neden dolayı tıkanmış ise ona yönelik tedavi uygulanır.
  • Eğer estetik olarak bir sorun var ise cerrahi işlem ile düzeltilme yapılarak bebeklerde burun tıkanıklığı sorunu giderilir.Mikroorganizmalara bağlı hastalıklarda oluşan burun tıkanıklıklarına ise tıbbi tedaviler ile destek sağlanır. İltihaplanma veya burun içine olan akıntı kurutularak burun rahatlatılır. Bu tıkanmalar en çok grip, soğuk algınlığı, nezle ve sinüzit hastalıklarında görülür.
  • Fiziki şartlarınız hastaneye ulaşmaya elvermiyor ise burun tıkanıklığını açabilmek adına bebeğinize buhar banyosu yaptırabilirsiniz. Burun tıkanıklığını az da olsa giderici etkisi vardır.

Çevrenizde benzer durumlara yönelik kullanılmış olan ilaçları bebeğiniz için kullanmayınız. İlaç ve tıbbi tedavi için sadece doktorunuzdan destek alabilirsiniz. Eczanede satılan reçete edilmeden alınmış öneri ile size gelmiş olan ürünleri de doktorunuza danışmadan kullanmayınız.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin