Bayat Yumurta Nasıl Anlaşılır?

0
25

Hemen hemen her gün sofralarımızda tükettiğimiz yumurta; gerek yetişkinlerin, gerekse çocukların temel besin kaynaklarından biridir. İçerdiği yüksek derecede protein ve vitaminlerle vazgeçilmezimiz olan yumurta, günlük protein ihtiyacımızın ciddi bir kısmını karşılamasının yanında; sarısında bulunan A vitamini, yetişkin bir insanın günlük tüketmesi gereken A vitamini ihtiyacının yaklaşık onda birini içermektedir. Özellikle hamile bayanlar, emzirme dönemindeki anneler ve büyüme çağındaki çocuklar için son derece faydalı olan yumurtanın taze olması hayati önem taşımaktadır. Peki dolaplarımızın vazgeçilmezi yumurtaların taze mi bayat mı olduklarını nasıl anlarız? Bunu öğrenmenin birkaç yöntemi bulunmaktadır.

Yumurtanın Bayat Olduğu, Yumurtanın Gramajından Nasıl Anlaşılır?

Yumurtalarımızın bayat olduğunu anlayabilmemiz için, kabaca gramajlarına bakabiliriz. Şöyle ki; bayatlayan yumurtalar, içinde su kaybettikleri için ağırlığını da kaybetmektedirler. Bunu el hassasiyetimizle anlayabileceğimiz gibi, evimizde gramaj duyarlı hassas bir terazi bulunuyorsa yumurtayı tartabiliriz. Eğer yumurtanın ağırlığı 45 gramın altında ise bu yumurtanın bayat olduğundan şüphelenebiliriz.

Yumurtaların Bayat Olduğu, Yumurta Suyun İçine Konularak Nasıl Anlaşılır?

Tüketeceğimiz yumurtaların bayat olup olmadığını anlayabilmemiz için kullanabileceğimiz yöntemlerden biri de, yumurtayı suyun içine koymaktır. Bu yöntemde; 1 litre suyun içine yaklaşık 100 gram sofra tuzu ilave edilir. Karıştırılan suyun içine yumurtalar koyulur. Yumurta dibe batarsa, bu yumurtanın taze olduğunu anlarız. Dolayısıyla bayat yumurta da hafif olduğu için su üzerine çıkıp yüzeyde kalır.

Yumurtanın Bayat Olduğu, Yumurta Sallanarak ve Kırılarak Nasıl Anlaşılır?

Bayatlayan yumurtanın, içinde çok miktarda su kaybettiği için sarısı büzülüp sertleşmiş hale gelir. Böyle durumda yumurta sallanarak bayat olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Sallanan yumurtanın içinden ses geliyorsa bayatlamış olması muhtemeldir. Bir diğer şekilde de, yumurtanın bir tabağa dikkatlice kırıldığında taze veya bayat olduğunu anlayabiliriz. Kırılan yumurtanın sarısı ortada dağılmadan kalıp, beyazı da sarının etrafını çevreliyor ise, yumurtanın taze olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bayat yumurtada durum tam tersidir, kırıldığı zaman sarısı etrafa kolayca dağılır.

Yumurtanın Bayat Olduğu, Yumurtaya Işık Tutarak Nasıl Anlaşılır?

Yumurta bayatladıkça, içindeki hava boşluğu artar. Taze yumurtaların içindeki hava boşluğu 4 mm iken, bayat yumurtalarda bu oran 12 mm ‘in üzerindedir. Bu hava boşlukları ile yumurtanın bayat olduğunu anlayabilmemiz için, yumurtanın içine ışık tutmamız gerekmektedir. Bunu karanlık veya loş ortamda anlayabilmemiz daha kolaydır. İçine ışık tutulan yumurta, ışığı çok fazla geçirirse bu yumurtanın bayat olduğunu anlarız. Çünkü ışık boşlukta daha fazla yayılır.

Sonuç olarak tüketilen bayat yumurtaların insana bir şekilde zarar vermesi elzemdir. Bu zararların karın ağrısı, mide bulantısı, kusma olmasının yanında; vücut hassasiyetine göre daha ciddi zararlar da olabilmektedir. Bu yüzden tükettiğimiz besinlerde daha seçici olmalı, kalitesiz ve ucuz besinleri tüketmekten kaçınmalıyız.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin