Bağışıklık Sistemi Hamilelikte Zayıflar Mı?

0
13

Bilimsel araştırmalara göre hamilelik sürecinin başlaması ile annenin bağışlık sistemi zayıflayarak, dışarıdan gelen enfeksiyonlar ve hastalıklara karşı direncinin azaldığını gösteriyor. Bu makale ile de doğal olarak anneler nasıl kendini koruyabilir buna değineceğiz.

Hamilelik ile sadece sevinç gelmemekle beraber birçok sorunda ortaya çıkmaktadır. Hamilelik sürecinde olumlu duygular yaşanır ve bu dönemde vücutta bazı değişimler yaşanır. Fakat bu doğal bir süreçtir ve her annede meydana gelmektedir. Bu hormonsal değişimler sonucunda bazı değişimler normal gözükürken bazıları da anneleri rahatsız edecek şekilde gelişmektedir.

Hamile kadınların tamamına yakınında görülen bu hormonsal değişimler ile dokuz ay süren bu hamilelik döneminde bağışıklık sistemi zayıflıyor. Kadınlarda çok yaygın olmasına karşın, enfeksiyon ve bakteriler vücutta yer edinip hastalıklar çıkarabilir. Bunun başlıca nedenlerini bilmek gerekir.

Neden ve Belirtileri Nelerdir?

En önemli nedenlerinden biri beslenme olabilir. Hamilelik döneminde anne adayları hem kendisini hem de çocuğunu düşünerek yeterli düzeyde beslenmek zorundadır. Vücudun ihtiyacı olan protein ve mineraller kesinlikle yeterince almalı aksi halde bağışıklık sistemi zayıflayabilir. Diğer yandan vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması durumunda anne de bitkin haller ve mide bulantısı görülebilir. Vücut bu sebeple de hastalıklara karşı duyarlı bir tavır sergiler. Yani vücut hastalıklara karşı koyamaz.

Tedavi Yöntemleri

Hamilelik sürecinde bağışıklık sisteminin zayıflaması durumunda ilaçlara başvurulmamalıdır. Çünkü bakteriler bağışıklık kazanarak kontrol altına alınamayabilir. İlaç gibi kimyasallar yerine doğal besinler ile bu tedavi gerçekleştirilebilir.

Öncelikle anne adayları vitamin ve antioksidan bakımından zengin besinler tüketerek bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayabilirler. Bu tür sebze ve meyveleri tüketmenin yanı sıra fast food türü yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Günlük olarak saydığımız besinlerden yeteri düzeyde tüketmeniz halinde bağışıklık sistemi güç kazanabilir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin