Bademcik İltihabı Nedir?

0
26

Bademcik kişilerin boğaz bölgesinde bulunan iki adet bezedir. Yemek ve solunum yoluyla alınan hava ve her besinin geçtiği bir bölgedir. Çeşitli mikropları bünyesinde tutar. Soğuk hava ve soğuk yiyeceklerden kolaylıkla etkilenen bademcikler ciddi rahatsızlanmalara neden olabilmektedir.

Bademcik iltihabı nedir? Diye merak eden kişiler için bu iki adet lenf bezlerinin iltihap oluşma cevabı verilebilir. Bu iltihaplanma sonrası kişi yutkunma ve yemek yeme sorunları yaşayabilir. Her kişi bu evreye farklı şekilde atlatır. Önemli olan bağışıklığı güçlü tutmak ve doğru besinleri tüketerek iyileşme sürecini hızlandırmaktır. Bir çok bademcik iltihabı doktor kontrolü dahilinde verilen antibiyotiklerle kısa sürede iyileşme gösterir. Geçici ve çok ağır olmayan durumlarda kişi evde tedavisini sağlayabilir. Ancak durum iyileşme göstermiyorsa mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Bademcik İltihabı İçin Neler Yapılmalıdır?

Kişi bünyesini kuvvetli tutarak bu durumu en kolay atlatmanın yollarını denemelidir. Katı besinleri tüketecek kadar zorluk yaşayan kişiler sıcak çorbalarla boğaz bölgesini yumuşatmalıdır. Aynı zamanda bitki çayları ve sıcak içeceklerle beslenmeye devam edilmelidir. Kişi bol bol istirahat etmeli ve bol bol su tüketmelidir. Su içilmesi kişinin bademcik iltihabının kuruma süresine ciddi oranda etki eder. Kişi ayak ve boğaz bölgesini kesinlikle sıcak tutmalıdır.

Özellikle bu dönemde tükettiği besinlerin temizliğine önem göstermelidir. Durum kötü bir hale geliyorsa kişi bir kbb doktoruna başvurmalıdır. Doktor bilgisi olmadan antibiyotik alımı pek önerilmez. Fakat antibiyotikler bademciklerde en hızlı iltihap kurutan ilaçlar olmaktadır.

Kişi boğaz bölgesine etki eden bitki çaylarını gün içinde tüketmelidir. Aynı zamanda C vitamini bu dönemde en iyi tedavi sağlamaktadır. Bol bol C vitamini alınmalı, eğer mevsimi ise portakal ve mandalina gibi besinler tüketilmelidir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı girin